Κ18: Ισοφάριση… θρίλερ για ΑΠΟΠ

0
ΑΠΟΠ

Ο ΑΠΟΠ ήταν ο μεγάλος νικητής στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Κ18, επικρατώντας μέσα στην Πάφο της Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ με 45-43. Ο αγώνας είχε εντυπωσιακή εξέλιξη, από τα πρώτα στάδια του μέχρι και την λήξη του.

Το πρώτο δεκάλεπτο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τον ΑΠΟΠ να παίρνει προβάδισμα με 9-8. Στην δεύτερη περίοδο η ΕΝΑΔ μπήκε πιο δυνατά και είχε πάρει προβάδισμα στο σκορ στα μέσα του δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί εννέα πόντων πριν το φινάλε πήραν ξανά προβάδισμα με 20-16. Το συγκρότημα του Κωνσταντίνου Καραπίττη συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, φέρνοντας την διαφορά στο σκορ στους δώδεκα πόντους (38-26).

Οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν ένα αρκετά καλό παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο, και κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε να πάρουν αυτοί προβάδισμα στο σκορ. Στο τέλος όμως οι καλαθοσφαιρίστριες του ΑΠΟΠ ήταν πιο ψύχραιμες, και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη με τελικό σκορ 45-43.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Μαρίτσα Ευσταθίου με 11 πόντους, ενώ διακρίθηκαν οι Βαρβάρα Ευσταθίου και Χρίστου με 10 πόντους, όπως και η Θεμιστοκλέους με 8 πόντους. Από την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ διακρίθηκαν οι Γεωργίου, Πηλακούτα και Πασχαλίδου με 15, 10 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 9-8, 20-16, 38-26, 45-43

ΑΠΟΠ (Κ. Καραπίττης)

Παναγιωτίδη, Θεμιστοκλέους 8 (1), Παπαδοπούλου, Μ. Ευσταθίου 11, Πέτρου 4, Παπαλλά, Μακρή, Χρήστου 10 (2), Β. Ευσταθίου 10, Παπαϊωάννου 2.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Τ. Μιραλλάης)

Πηλακούτα 10, Καραμοντάνη 2, Γεωργίου 8, Πασχαλίδου 3, Τσολιά, Κονομή, Π. Καλιάνου 2, Γεωργίου 15 (1), Μ. Καλιάνου 3.

*** Πατήστε εδώ για να δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα μέσα από τον φακό του Γραφείου Τύπου της ΚΟΚ ***