Κ18: Ήττα στις λεπτομέρειες απ’ την Ελλάδα

0
Κ18

Η Εθνική Ελλάδας Κ16 ήταν η νικήτρια στον πρώτο φιλικό αγώνα για το ΟΠΑΠ Basketball Camp, επικρατώντας της Εθνικής Κύπρου Κ18 με 63-58. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και πήραν προβάδισμα με 18-10 στο πρώτο δεκάλεπτο, και με 36-19 στο δεύτερο. Η Κύπρος ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο και μείωσε σε 48-40, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσε την διαφορά μέχρι και στον πόντο (51-50), με την Ελλάδα στο τέλος να επικρατεί με 63-58. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Βουλγαρόπουλος με 17 πόντους. Από την Κύπρο ξεχώρισαν οι Δουκανάρης με 11 πόντους, Ανδρέου με 9 πόντους, Χριστοφίδης με 8 πόντους και Χατζηκώστας με 7 πόντους.

Πιο δυνατά ξεκίνησε η Ελλάδα που στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκε με 5-0 στο σκορ. Έπειτα ο Ανδρέου με τρεις δικούς του πόντους μείωσε σε 5-3, προτού ο Ερμείδης με τρίποντο φέρει το σκορ στο 8-3 για την Ελλάδα. Η απάντηση της Κύπρου ήταν άμεση, ξανά με τον Ανδρέου, ο οποίος μείωσε σε 8-6. Έπειτα η Ελλάδα σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Βουλγαρόπουλος και Αλτίνη, φέρνοντας την διαφορά στους έξι (12-6). Η Κύπρος μείωσε με τρεις πόντους από τους Δουκανάρη και Στρατή (12-9) στο 7′ του αγώνα, όμως η Ελλάδα ήταν πιο συγκεντρωμένη στο επόμενο διάστημα, σημειώνοντας έξι πόντους, ενώ η Κύπρος ένα, με το σκορ να οδηγείται στο 18-10 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησε στην δεύτερη περίοδο η Εθνική Ελλάδας πετυχαίνοντας δέκα σερί πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 28-10. Η Κύπρος προσπάθησε να αντιδράσει, σημειώνοντας ένα δίποντο με τον Καραπατάκη (28-12), με τους φιλοξενούμενους στην συνέχεια να σημειώνουν έξι ακόμα πόντους και να φέρνουν την διαφορά στους 22 πόντους (34-12) μέχρι το 17:40 του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κύπρου ήταν καλύτερο στα εναπομείναντα λεπτά, σημειώνοντας επτά πόντους (από δύο οι Στρατής, Σταυρινίδης και τρεις ο Καραπατάκης), ενώ δέχθηκε τέσσερις (από δύο οι Αλτίνης, Ερμείδης) με το σκορ να φθάνει στο 36-19.

Σαφώς βελτιωμένη ήταν η εικόνα της Κύπρου στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά και οι δύο ομάδες σημείωσαν από τέσσερις πόντους στο πρώτο ενάμιση λεπτό (Δουκανάρης για την Κύπρο, Τσουμάνης- Βουλγαρόπουλος για Ελλάδα). Το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο στην συνέχεια με την Κύπρο να σημειώνει τρεις ακόμα πόντους, και να δέχεται ωστόσο πέντε, με το σκορ να είναι στο 45-26 υπέρ της Ελλάδας, στο 24:15. Η συνέχεια άνηκε στην Κύπρο που σημείωσε έξι πόντους στο επόμενο τρίλεπτο με τους Χατζηκώστα, Σταυρινίδη και Δουκανάρη, ενώ στα τελευταία στάδια του αγώνα πέτυχε άλλους οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 48-40.

Δυνατά μπήκε και στην τέταρτη περίοδο η Κύπρος. Παρόλο που η Ελλάδα ήταν η ομάδα που πέτυχε πρώτη δύο πόντους, με τον Γάργαλη (50-40), στην συνέχεια η Κύπρος πέτυχε δέκα πόντους (δύο τρίποντα ο Χριστοφίδης, από ένα δίποντο οι Σοφρωνίου-Παναγίδης), ενώ η Ελλάδα σημείωσε άλλο ένα πόντο με τον Βουλγαρόπουλο, με το σκορ να φθάνει στο 51-50 για τους φιλοξενούμενους. Η Εθνική Ελλάδας ανέβασε όμως ρυθμό στην συνέχεια και πέτυχε δώδεκα πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, με την διαφορά στο σκορ να πάει στους δέκα πόντους ξανά (63-53). Η Κύπρος σημείωσε πέντε ακόμα πόντους μέχρι το τέλος (τρεις βολές ο Ανδρέου, δίποντο ο Δουκανάρης), μειώνοντας έτσι σε 63-58, που ήταν και το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 10-18, 19-36, 40-48, 58-63