K18: Λύγισε την ΕΝΑΔ η ΕΘΑ

0

Η ΕΘΑ ήταν η μεγάλη νικήτρια του Τελικού Κυπέλλου Γυναικών Κ18 κόντρα στην ΕΝΑΔ με 44-42, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Λευκόθεο. Η ΕΝΑΔ πήρε προβάδισμα με δύο πόντους στην πρώτη περίοδο 11-9, ενώ μέχρι το ημίχρονο η ΕΘΑ ισορρόπησε τον αγώνα και ισοφάρισε σε 18-18 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ στην τρίτη περίοδο και πήρε προβάδισμα με διαφορά οκτώ πόντων, με το σκορ να είναι στο 39-31. Στην τέταρτη περίοδο η ΕΝΑΔ ανέβασε στροφές και κατάφερε να ισοφαρίσει στο σκορ λίγο πριν το τέλος, όμως η ΕΘΑ ήταν πιο συγκεντρωμένη και πήρε την μεγάλη νίκη με 44-42. Κορυφαία της αναμέτρησης η Ι. Κυπριανού που σημείωσε 17 πόντους.