Κ18: Βήμα τελικού για ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα

0
Κ18

Με δύο παιχνίδια που έγιναν στο πλαίσιο της Ημιτελικής Φάσης συνεχίστηκε η δράση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας.

Ο ΑΠΟΕΛ επικράτησε μέσα στο Λευκόθεο επί του Κεραυνού με 63-56 και ο Απόλλωνας προχώρησε νικηφόρα μέσα στην Λεμεσό κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 50-45. Οι επαναληπτικοί θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 14 Μαΐου και οι ομάδες που θα φτάσουν στις δύο νίκες θα προκριθούν την Τελική Φάση.

ΑΠΟΕΛ – Κεραυνός 63-56

Πιο καλά ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, που πήρε προβάδισμα έξι πόντων με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, όπου το σκορ ήταν στο 20-14 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου να μειώσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ, στον ένα πόντο (33-32). Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές και στην τρίτη περίοδο, όπου o ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά στο σκορ με 47-44. Στο τέλος του αγώνα οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν την νίκη με 63-56. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Χαριδήμου με 19 πόντους, ενώ ξεχώρισαν και οι Μύθιλος-Ντουκάν που σημείωσαν από 14 πόντους. Από τον Κεραυνό διακρίθηκε ο Ανδρέου με 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-14, 33-32, 47-44, 63-56

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλλής)

Κανταρτζής, Μύθιλος 14, Χαριδήμου 19 (2), Φιλίπου, Ντουκάν 14 (3), Γ. Ζαβός 7 (1), Κυριακίδης 9.

Κεραυνός (Μ. Ματσεντίδης)

Ανδρέου 19 (2), Θωμά 6 (2), Αριστοδήμου 8, Μάρκου 7, Σέργκι, Παναγιώτου, Δουκανάρης 9, Σταυρινίδης 7.

Απόλλων – Ε.Ν. Παραλιμνίου 50-45

Ισορροπημένα κύλισε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 13-13. Η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε τον ρυθμό της στην συνέχεια, καταφέρνοντας να δημιουργήσει διαφορά έξι πόντων στο σκορ (28-22) μέχρι το φινάλε της τρίτης περιόδου. Η Ένωση Νέων Παραλιμνίου μπήκε όμως πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 37-37. Οι «γηπεδούχοι» ήταν αυτοί όμως που έφυγαν στο τέλος με την νίκη, επικρατώντας με 50-45. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βιράρτη με 11 πόντους, ενώ από την Ένωση διακρίθηκε ο Κουμής με 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-13, 28-22, 37-37, 50-45