Και τώρα… τρέχει

0

Κατώτερος των περιστάσεων, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 80-60 από την Ζαλγκίρις στο Κάουνας και πλέον χρειάζεται πάση θυσία νίκη στην αναμέτρηση της Πέμπτησ, καθώς η ομάδα του Γιασικεβίτσιους προηγείται με 2-1.

Οι Ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς στη συνέχεια υπέστη καθίζηση, δίνοντας την ευκαιρία στου γηπεδούχους να πάρουν μεγάλη διαφορά και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Στο ματς αγωνίστηκαν κανονικά τόσο ο Πρίντεζης όσο και ο Μιλουτίνοφ, αμφότεροι όμως έδειξαν φανερά επηρεασμένοι από τον τραυματισμό τους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ καλά στο παρκέ και στο πρώτο πεντάλεπτο βρέθηκε να προηγείται με 7-13. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και το τέλος της πρώτης περιόδου τους

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλο… Κακές άμυνες και περιστροφές έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά (47-30).

Ένα μικρό σερί 0-6, όμως, έδωσε ανάσα οξυγόνου στους Πειραιώτες οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ένα -11 στην πλάτη (47-36).

Στο 26′ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 53-46, με τον Γιανκούνας, ωστόσο, να πετυχαίνει 9 σερί πόντους και να ανεβάζει τη διαφορά στο +13 (62-47) στο 28′.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει και να μπει ξανά στο ματς, με το 80-60 υπέρ της Ζαλγκίρις να κρίνεται δίκαιο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιανκούνας με 13 πόντους ενώ από τον Ολυμπιακό διασώθηκαν οι Σπανούλης και Ρόμπερτς με 14 και 11 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 47-36, 67-50, 80-60

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/8 δίποντα, 6/7 βολές), Πάνγκος 12 (2), Τουπάν 10 (2), Ούντριχ 6 (6 ασίστ), Γιανκούνας 13 (5/5 δίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάλιους, Μιλάκνις 1 (0/4 τρίποντα, 1/2 βολές), Μίτσιτς 8 (6 ασίστ), Ουάιτ 5, Καβαλιάουσκας 7, Βαλίνσκας, Ουλανόβας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 6, Μπράουν (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα, 0/2 βολές), Παπαπέτρου 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (3/6 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8/9 βολές), Μιλουτίνοβ 3, Στρέλνιεκς 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 3 ασίστ), Τιλί 6 (1), Πρίντεζης 3 (1/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 3 (1), Ρόμπερτς 11 (1), Μπόγρης.