Καρδιοχτύπησε, σοβαρεύτηκε και καθάρισε τον ΑΠΟΠ στο… “βυσσινί” Παλατάκι!

0

Η ΕΝΠ ήταν η νικήτρια που άνοιξε το χορό της αγωνιστικής και στο πρώτο -ημερολογιακά- παιχνίδι της χρονιάς επιβλήθηκε του μαχητικότατου ΑΠΟΠ με 79-71.

Οι βυσσινί του Μιχάλη Κακιούζη ήταν ανώτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και διατηρούσε μια διαφορά ασφαλείας όμως οι Πάφιοι με αντεπίθεση διαρκείας στο 4ο δεκάλεπτο καρδιοχτύπησαν τους Παραλιμνίτες που τελικά σοβαρεύτηκαν και κέρδισαν.

Η ομάδα της ΕΝΠ είχε ως κορυφαίο τον Άνκρουμ που σημείωσε 26 πόντους (με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ) ενώ πήρε μόλις 6 από τους 79 πόντους από τους γηγενείς καλαθοσφαιριστές ενώ για την ομάδα του Ασωνίτη δεν ήταν αρκετοί οι Τέιλορ (29 πόντους) και ο εντυπωσιακός Άντονι Στόβερ 11 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ.

Καμία από τις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ και στο τέλος της περιόδου η Ένωση πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (17-13). Οι γηπεδούχοι στο 14′ με τρίποντο του Χόλις άνοιξαν τη διαφορά στους επτά πόντους και από εκεί και πέρα ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά. Το τέλος του ημιχρόνου τους βρήκε μπροστά με 40-29.

Η ομάδα του Παραλιμνίου κράτησε το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά στους 16 πόντους (61-45). Ο ΑΠΟΠ δεν τα έβαλε κάτω και στα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου πέτυχε 13 πόντους έναντι τρεις των «βυσσινί» και μείωσε στο 35′ στους έξι πόντους (64-58).

Οι γηπεδούχοι, όμως, στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το φινάλε κρατήθηκαν μπροστά στο σκορ και εν τέλει πήραν το δεύτερο σερί φύλλο αγώνα με τη διαφορά στους οκτώ πόντους (79-71).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-13, 40-29, 61-45, 79-71