Χαμογέλασε τελευταίος ο ΑΠΟΕΛ

0

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που χαμογέλασε τελευταίος στο μεγάλο ντέρμπι της Λευκωσίας, επικρατώντας στις λεπτομέρειες της εξαιρετικά παθιασμένης και μαχητικής για ένα ακόμη ματς, Καπάτσος Ομόνοιας, με 78-68.

Οι γηπεδούχοι του Νικόλα Παπαδόπουλο έλεγχαν το παιχνίδι, κρατώντας χαμηλά το σκορ, χάρη στην άμυνα ζώνης τους, όμως ο γαλαζοκίτρινοι του Γιώργου Βόβορα έδειξαν χαρακτήρα στα δύσκολα και χτύπησαν την κατάλληλη στιγμή, παίρνοντας ένα πολύτιμο διπλό εν όψει της συνέχειας.

Σημείο κλειδί στο ματς ήταν η αποβολή με πέντε φάουλ στο 36′ του “ογκόλιθου” των “πρασίνων” Νουακόνι, ο οποίος υπέπεσε σε δύο σερί επιθετικά φάουλ, έχοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή 11 πόντους, 14 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Συν τοις άλλοις, ο Μάνιγκατ “ξεφουσκωσε” μετά τα 5 του τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, ενω ο Ρόμπινσον ήταν άστοχος και ο Ουότσον κλείστηκε στα κρίσιμα σημεία, με τον Τζαμάρ να παλεύει σχεδόν μόνος του στο τέλος. Ο ταλαντούχος Κωνσταντίνος Παπακώστας ήταν ο μοναδικός Κύπριος που έπαιξε από την πλευρά της Ομόνοιας…

Στον αντιποδα, ο ΑΠΟΕΛ είχε πληθώρα λύσεων. Ο Μπράντον Χιθ βρέθηκε σε εξαιρετική κατάσταση αυτή τη φορά, σκοράροντας με συνέπεια και αξιοποιώντας παράλληλα τους συμπαίκτες του. Ο Τάιρελ Μπιγκς έκανε θραύση, φορτώνοντας το αντιπαλο καλάθι με 23 πόντους, ενώ ο Κιθ Ράμσεϊ αγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Τζάρεντ Ντεμπουά και Ανδρέας Σιζόπουλος έκαναν τη δουλειά τους με συνέπεια, ενώ ο Βασίλης Κούνας ήταν άστοχος στα μακρινά σουτ, αλλά έδειξε την ποιότητά του στο κρίσιμο σημείο, βάζοντας παλικαρίσια λέι απ.

Ο αγώνας:

Με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους ξεκίνησε το παιχνίδι. Ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε και δημιούργησε διαφορά τεσσάρων πόντων στο 4:40 του αγώνα (7-3) όμως η Ομόνοια με τρίποντο του Μάνιγκατ δεκαπέντε δευτερόλεπτα αργότερα μείωσε σε 7-6. Οι διαφορές στο σκορ παρέμειναν πολύ λεπτές με τους “πράσινους” να παίρνουν προβάδισμα με 12-11, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά τεσσάρων πόντων στο 8:04 με το σκορ να είναι στο 17-13. Το τελευταίο καλάθι του δεκαλέπτου ήταν υπέρ του ΑΠΟΕΛ με τον Ράμσεϊ, με το σκορ να φθάνει στο 17-15.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της Ομόνοιας στην δεύτερη περίοδο, που πέτυχε πέντε πόντους και δέχθηκε δύο στα πρώτα δυόμιση λεπτά, με το σκορ να οδηγείται στο 22-17 υπέρ των “πρασίνων”, ενώ ο Μάνιγκατ με ένα τρίποντο στο 14:52 έφερε την διαφορά στους οκτώ (25-17). Οι “γαλαζοκίτρινοι” απάντησαν με δύο τρίποντα του Χιθ, μειώνοντας την διαφορά στους δύο πόντους (25-23). Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν μπροστά στο σκορ με 30-27, ενώ με το τέλος της περιόδου η Ομόνοια αύξησε κατά δύο ακόμα πόντους την διαφορά της στο σκορ που έφθασε στο 32-28.

Αρκετά καλά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια που με την πάροδο τριών λεπτών στην τρίτη περίοδο ήταν μπροστά στο σκορ με έξι πόντους διαφορά (42-36), όμως οι “γαλαζοκίτρινοι” με ένα σερί έντεκα πόντων (έξι ο Παντούρης, πέντε ο Μπίγκς) έφεραν το σκορ στο 47-42 υπέρ τους. Οι “πράσινοι” όμως αντέδρασαν, και δεν άφησαν τον ΑΠΟΕΛ να αυξήσει την διαφορά, καταφέρνοντας να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα στο 28:25 με το σκορ να φθάνει στο 49-49. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου η Ομόνοια ήταν ξανά μπροστά στο σκορ με 54-53.

Με τρίποντο του Ντεμπουά ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ, παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 56-54. Με την συμπλήρωση τριών λεπτών οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 58-57, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από ένα δίποντο στο επόμενο λεπτό (60-59). Στην εξέλιξη του αγώνα είχαμε λεπτές διαφορές στο σκορ, με τον ΑΠΟΕΛ να καταφέρνει να προηγηθεί με πέντε πόντους στο 37:25 με το σκορ να είναι στο 71-66. Με την ολοκλήρωση του αγώνα οι “γαλαζοκίτρινοι” πανηγύρισαν την νίκη με τελικό σκορ 78-68.

MVP:

Ο Μπράντον Χιτ έκανε την καλύτερή του εμφάνιση από τότε που επέστρεψε στην Κύπρο, ο Ράμσεϊ έδωσε λύσεις σε όλους τους τομείς, ο Παντούρης πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα σε κρίσιμα σημεία και έβγαλε ενέργεια στην άμυνα, όμως κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Τάιρελ Μπιγκς, ο οποίος βρήκε τα πατήματά του, εκμεταλλεύτηκε όσα μικρά κενά έβρισκε στην καλοστημένη ζώνη της Ομόνοιας και έβαλε σχεδόν ό,τι σουτ πήρε, σκοράροντας συνολικά 23 πόντους με 9/10 δίποντα!