«Καθάρισε» τον Τζόκοβιτς κι έφυγε για τελικό ο Τσιτσιπάς! (vids)

0

O κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών λύγισε τον 32χρονο Σέρβο με 3-6, 7-6(4), 6-3 σε 2 ώρες και 7 λεπτά και θα περιμένει Ράφα Ναδάλ ή Καρέν Χατσάνοφ.

Παρότι η αναμέτρηση ήταν φιλική, ο Στεφ έδειξε για άλλη μια φορά ότι έχει νοοτροπία νικητή και δεν χάνει την αυτοπεποίθησή του ακόμα και όταν όλα «στραβώνουν»!

Και, εκτός των άλλων, μάλλον έχει βρει το «κουμπί» του Τζόκοβιτς, καθώς τον έχει λυγίσει και άλλες δύο φορές το tour (έχει και δύο ήττες)!

Να σημειωθεί, μάλιστα, ότι ο Νο.2 τενίστας στον κόσμο έχει σηκώσει τέσσερις φορές το τρόπαιο στο Άμπου Ντάμπι και υπερασπιζόταν τον περσινό τίτλο του!

Ο Νόλε, πάντως, μπήκε δυνατά στον αγώνα και καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ, όμως ο Στεφ βρήκε τον ρυθμό του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 5-1 στο δεύτερο.

Αντί, όμως, να κλείσει το σετ στο σημείο αυτό, έχασε τέσσερα γκέιμ στη σειρά και οι διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο νεαρός τενίστας δεν ξαναέκανε το ίδιο λάθος και «έγραψε» το 1-1 εκμεταλλευόμενος το δεύτερο σετ πόιντ του.

Το μομέντουμ είχε περάσει πλέον στην πλευρά του και όχι μόνο πέτυχε με το καλημέρα μπρέικ (2-0) στο τρίτο, αλλά είχε δύο φορές (στο 2-0 και στο 4-2) την ευκαιρία να πάρει ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα. «Πέταξε», ωστόσο, συνολικά τέσσερα μπρέικ πόιντ.

Αυτό, βέβαια, δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, αφού ο Στέφανος σφράγισε την πρόκριση όταν πήρε τις μπάλες στα χέρια του στο 5-4.

Ο τελικός θα διεξαχθεί αύριο στις 17.00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 6.

Είναι, θυμίζουμε, η πρώτη συμμετοχή του Στεφ στο φιλικό τουρνουά και αν καταφέρει να πάρει τον τίτλο, θα βάλει στην τσέπη και 250.000 δολάρια.

Το σίγουρο είναι πως συνεχίζει με φόρα μετά την κατάκτηση του ATP Finals στο Λονδίνο τον περασμένο μήνα.