Κιτρινοπράσινο το ντέρμπι και η κορυφή!

3

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ αφού επιβλήθηκε των γαλαζοκιτρίνων μέσα στο Κίτιον με 75-67. Κορυφαίοι των νικητών οι Στίουαρτ και Γκίμπσον (με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα) ενώ ACS Courier MVP αναδείχθηκε ο Βερεμένκο που κυριάρχησε στις 2 ρακέτες πετυχαίνοντας μάλιστα και νταμπλ νταμπλ (16 πόντους/11 ριμπάουντ). Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και έμειναν κοντά καθόλη τη διάρκεια του αγώνα όμως στα κρίσιμα οι νταμπλούχοι έδειξαν να είναι πιο σοβαροί και ουσιαστικοί και πήραν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην Α’ περίοδο, με τις δύο ομάδες πολλές φορές να είναι ισόπαλες στον αγώνα. Στο 2’ το σκορ ήταν στο 5-5, ενώ στο 5’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 12-11. Έπειτα ο Βερεμένκο με λέι απ έφερε το σκορ στο 14-11, για να απαντήσει ο Γκράν με τρίποντο (14-14). Στο 8’ το σκορ πήγε στο 18-18, ενώ με το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα πόντο (Κούνας για ΑΕΚ, Λοϊζίδης για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 19-19.

Στο 11’ το σκορ ήταν στο 22-21 υπέρ του ΑΠΟΕΛ, ενώ ακολούθησαν οκτώ πόντοι για την ομάδα του Δημήτρη Κουκούρη (πέντε ο Γκίμπσον, τρίποντο ο Κούνας) με το σκορ να πηγαίνει στο 28-21. Έως το 16’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 30-24, με τον ΑΠΟΕΛ να αντιδράει και να σημειώνει στο επόμενο λεπτό τέσσερις πόντους (τρίποντο ο Γιανναράς, ένα ο Γκράντ) μειώνοντας σε 30-28. Μισό λεπτό πιο μετά το σκορ πήγε στο 32-30, ενώ ακολούθησαν οκτώ πόντοι για την ΑΕΚ (δύο τρίποντα ο Στιούαρντ, δύο πόντους ο Μαντοβάνης) με την διαφορά να φτάνει στους δέκα (40-30). Πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο Βον με λέι απ μείωσε σε 40-32.

Πιο καλά ξεκίνησε στην γ’ περίοδο ο ΑΠΟΕΛ που μέχρι το 22:30 μείωσε στους πέντε την διαφορά (43-38). Στο επόμενο λεπτό το σκορ πήγε στο 44-40, ενώ ακολούθως ο Βον με τρίποντο μείωσε σε 44-43, μέχρι το 25’. Στην συνέχεια οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν βελτιωμένοι και σημείωσαν εννέα πόντους (πέντε ο Γκίμπσον, τέσσερις ο Βερεμένκο), φέρνοντας το σκορ στο 53-43 στο 28:30. Με το φινάλε της περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 55-46.

Με τρίποντο ου Λοϊζίδη ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Αντώνη Κωνσταντινίδη, μειώνοντας σε 55-49. Μέχρι το 33’ η ΑΕΚ έφερε την διαφορά στους έντεκα (62-51), ενώ στο επόμενο δίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε πέντε πόντους (τρίποντο ο Βον, δύο ο Γκράντ) και μείωσε σε 62-56. Μέχρι το 36:30 οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στους τέσσερις την διαφορά (64-60), ενώ στην συνέχεια ο Βερεμένκο με κάρφωμα έκανε το 66-60. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Γκραντ για ΑΠΟΕΛ, Στιούαρντ για ΑΕΚ) με το σκορ να πηγαίνει στο 68-62. Στο 37:30 ο Γκράντ με τρίποντο μείωσε σε 68-65, με τον Παντελή ενάμιση λεπτό αργότερα να ευστοχεί σε μία ελεύθερη βολή και να φέρνει την ΑΕΚ μπροστά με 69-65. Ακολούθως Σκίφιτς με τέσσερις πόντους έφερε την ΑΕΚ μπροστά με 73-65, ενώ με την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 75-67.

**Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Ντουρέν ενώ ο ΑΠΟΕΛ δεν αντικατέστησε ακόμη τον αποχωρήσαντα Τζέικ Ο’Μπράιεν

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-32, 55-46, 75-67