Κιτρινοπράσινο ξέσπασμα στο τέλος η ΑΕΚ, πλήγωσε την “πρώην” (ΕΝΠ) ο “Πιστόλας”!

0

Με ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο η Πετρολίνα ΑΕΚ επιβλήθηκε της ΕΝΠ με 87-66. Η επικράτηση ήρθε δυσκολότερα απ’ότι καταδεικνύει το τελικό σκορ αφού οι βυσσινί κατέρρευσαν στο τελευταίο στάδιο του αγώνα χαλώντας το ανταγωνιστικό πρόσωπο που έδειξαν στα πρώτα 30’ λεπτά. Κορυφαίοι των νικητών ήταν κατά τη γνώμη μας οι Τόμας και Σιζόπουλος που τελείωσαν την αναμέτρηση με 26 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους διασώθηκαν οι Τζόρντιν Ουίλιαμς με και Ίσμαελ Χόλις με 18 και 17.

Και όμως τίποτα δεν προδίκαζε το τελικό αποτέλεσμα αφού όλα τα στοιχεία, τόσο πριν όσο και κατά τη διάρκεια του παρέπεμπαν σε ντέρμπι. Οι βυσσινί του Κακιούζη πραγματοποίησαν καλύτερη εκκίνηση με κινητήριο μοχλό την άμυνα και προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με +6 (5-11) όμως το τάιμ-άουτ του Νικόλα Παπαδόπουλου επανέφερε τις ισορροπίες με τους Λαρνακείς να βρίσκουν τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και να περνούν μπροστά με 24-22 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Όσο καλό θέαμα είδαμε στα πρώτα δέκα λεπτά, τόσο κακό επακολούθησε στα επόμενα τόσα στο “Κίτιον” αφού οι άμυνες, οι κακές επιλογές και η νευρικότητα υπερίσχυσε (κυρίως και λόγω σκοπιμότητας) με το δείκτη του σκορ να κατεβαίνει πολύ και τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στο αμυντικό κομμάτι. Το σκηνικό παρ’όλα αυτά παρέμεινε το ίδιο με τους κιτρινοπράσινους να διατηρούν μια μικρή διαφορά στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (33-30).

Πιο καλά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ όπου μέχρι το 24:30 είχε δημιουργήσει διαφορά έντεκα πόντων στο σκορ (47-36). Έπειτα οι «βυσσινί» κατάφεραν μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου να μειώσουν σε 57-51. Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί ωστόσο στην δ’ περίοδο, όπου κατάφεραν στο 35:30 να φέρουν την διαφορά στο +24 (79-55). Η ΑΕΚ πανηγύρισε στο τέλος την νίκη με 87-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 33-30, 57-51, 87-66