Κορασίδες: Πρωταθλητής ο ΑΠΟΠ!

0
ΑΠΟΠ

Ο ΑΠΟΠ Πάφου κατέκτησε το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών Κ16 για την αγωνιστική περίοδο 2015-16, επικρατώντας στον τρίτο και τελευταίο τελικό της ΕΘΑ Έγκωμης μέσα στην Πάφο με 58-49. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός, με τις καλαθοσφαιρίστριες και των δύο ομάδων να τα δίνουν όλα μέσα στο παρκέ για να πάρουν την νίκη, που θα τους χάριζε τον τίτλο, σε ένα γήπεδο που ήταν κατάμεστο από κόσμο.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με το σκορ να οδηγείται στο 15-13 με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου και με 27-25 στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, με την ομάδα της Πάφου να προηγείται. Η ΕΘΑ ανέβασε στροφές στην τρίτη περίοδο και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (41-41), όμως ο ΑΠΟΠ ήταν ανώτερος στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε στο τέλος την νίκη με 58-49.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Θεμιστοκλέους που σημείωσε 23 πόντους, ενώ από την νικήτρια ομάδα του ΑΠΟΠ ξεχώρισαν και οι Ευσταθίου και Παπαδοπούλου που πέτυχαν από 10 πόντους. Από την ΕΘΑ διακρίθηκε η Ιωάννα Κυπριανού με 19 πόντους, όπως και η Ιωάννου με 15 πόντους.