Λάμψη πρωταθλήτριας η ομάδα του Youth Stars!

0

Την κατάκτηση του Πρωταθλήματος Γυναικών Κ14 πανηγυρίζει η ομάδα του Youth Stars, η οποία επικράτησε στον δεύτερο τελικό της σειράς της ΕΘΑ με 60-35, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Πολυπροπονητήριο «Ευάγγελος Φλωράκης», κάνοντας το 2-0 στην σειρά, και κατακτώντας τον τίτλο.

Η ομάδα του Άδωνη Χρίστου ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-5 στο Α’ δεκάλεπτο, ενώ μέχρι το ημίχρονο η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες ανέβηκε στους 27 πόντους, με το Youth Stars να προηγείται με 36-9.

Στην συνέχεια η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και ισορρόπησε το παιχνίδι, με το Youth Stars να διατηρεί με ευκολία το προβάδισμα που δημιούργησε πιο πριν. Με το τέλος της Γ’ περιόδου το σκορ οδηγήθηκε στο 49-23, ενώ μέχρι το φινάλε του αγώνα το Youth Stars πήρε την νίκη με τελικό σκορ 60-35.

Κορυφαία του αγώνα ήταν Γεωργία Σιαμπουλλή με 30 πόντους, ενώ εξαιρετική παρουσία είχε η Ελλάδα Γαβριηλίδου με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 5-14, 9-36, 23-49, 35-60

ΕΘΑ Έγκωμης (Παντελής Σπηλιάς): Γρηγοριάδη, Γκιμπόνς 2, Μαυρογένη 7, Λεωντιάδη 10, Τσάρλτον 4, Γεωργίου 4, Αγγελή 2, Λιασή, Παναγή 6, Αλεξάνδρου.

Youth Stars (Άδωνης Χρίστου): Νικολακόπουλου 5, Τρύφωνος 5, Αβρααμίδου, Γαβριηλίδου 17, Χρίστου, Ιωάννου 1, Σιαμπουλλή 30, Πετροκώστα 2, Φακλάρη, Παρπούνα.