Λευκωσιάτικο βάφτηκε το γαλαζοκίτρινο ντέρμπι!

0

Ο Νικόλας Παπαδόπουλος έκανε σεφτέ με τον ΑΠΟΕΛ που επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 66-52 και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν όμως ένα σερί των γαλαζοκιτρίνων στο 3ο δεκάλεπτο καθώς και οι λιγότερες λύσεις που είχαν (μετά την αποδέσμευση Χέιμοντ η ΑΕΛ παρατάχθηκε με 4 ξένους) δεν τους άφησαν να διεκδικήσουν μέχρι τέλους τη νίκη  στο γαλαζοκίτρινο ντέρμπι. Κορυφαίος των νικητών ο Τόμπσον που δείχνει ν’ανεβάζει ρυθμούς ενώ από την ΑΕΛ ξεχώρισε ο Δημακόπουλος.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες έδειχναν διαβασμένες αλλά και ταυτόχρονα νευρικές με αποτέλεσμα να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 3 (16-19).

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού έτρεξαν ένα σερί 7-0 και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (16-26) όμως η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου αντέδρασε άμεσα και απάντησε μ’ένα σερί 13-0 (με Γιανναρά και Κκάφι) για το 29-26. Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το υπόλοιπο του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους να κλείνουν μπροστά με 2(33-31).

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο αφού η ομάδα του Σαρίκα παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με 4 ξένους (μετά την αποδέσμευση Χέιμοντ) συνέχισε να είναι άκρως ανταγωνιστική και με πίστη στο πλάνο κρατιόταν μπροστά με 41-42 περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Σε εκείνο το σημείο με το ξύπνημα του Κούνα και ηγέτη τον Τόμπσον οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και πέρασαν μπροστά με 9, σημείο που ήταν ίσως και το κλειδί στην αναμέτρηση.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ έκανε αρχή με καλάθι του Χάμιλτον, όμως στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ με σερί εννιά πόντων ανέβασε τη διαφορά στο +14 (62-48) μέχρι το 34′, όση ήταν και με το άκουσμα της κόρνας για τη λήξη του παιχνιδιού (66-52).

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 33-31, 53-45, 66-52