Λύγισε την Πετρολίνα ΑΕΚ η Αντβέρπ

0

Με το… αριστερό ξεκίνησε τα φετινά επίσημα παιχνίδια της η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία υπέκυψε στους Αντβέρπ Τζάιαντς με το τελικό 74-83 να καθιστά πολύ δύσκολη την πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League.

Οι παίκτες του Δημήτρη Κουκούρη μπήκαν δυνατά και ειδικά στη δεύτερη περίοδο έδειχναν ικανοί να πανηγυρίσουν το φύλλο. Η διαφορά έφτασε σε σημαντικά επίπεδα, πριν οι φιλοξενούμενοι κάνουν το εντυπωσιακό τους φινάλε, φέρνοντας το ματς στα… ίσια με την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο και παρά τις προσπάθειες που έγιναν δεν επιτεύχθηκε η μεγάλη ανατροπή.

Οι Ταϊρέλ Μπιγκς, Ουίλ Ντέιβις και Βασίλης Κούνας ήταν οι κορυφαίοι των πρωταθλητών, που είχαν απέναντί τους έναν φοβερό Τέιτ, αλλά και μεγάλο πλουραλισμό στο σκοράρισμα από τους ισχυρούς Βέλγους. Στο τελευταίο δίλεπτο έγινε η ύστατη προσπάθεια για ρελάνς, όμως οι Τζάιαντς ήταν ψύχραιμοι και απέδρασαν με τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-20, 38-38, 55-64, 74-83.

ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ (Κουκούρης): Μπιγκς 19, Ντέιβις 14, Σιζόπουλος 3, Κούνας 12, Παντελή, Βιναλές 7, Γεωργίου, Πέτροβιτς 5, Κουμής, Σκίφιτς 10, Ρέλφορντ 4, Μαντοβάνη.

ΑΝΤΒΕΡΠ (Μουρς): Βανγουιν 9, Σοπέν, Ακυαζίλι 4, Μπάκο 9, Καλινόσκι 3, Λι 13, Ντόνκορ 5, Τέιτ 21, Μπλέιγενμπεργκ, Σάντερς 9, Ντουντζίνσκι 10.