Λύγισε τον ΑΠΟΠ και κέρδισε ξανά την κορυφή η ΕΝΑΔ (pic)

0

Πρωταθλήτρια ΟΠΑΠ Γυναικών Κ18 για το 2016-17 είναι η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ μετά την δεύτερη της νίκη επί του ΑΠΟΠ με 58-47. Στην αναμέτρηση της Τετάρτης (26/4) στον Άγιο Δομέτιο, η ΕΝΑΔ έκανε το 2-1 στην σειρά των τελικών και κατέκτησε το τρόπαιο.

Η ομάδα του Τάκη Μιραλλάη ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 14-5 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο ημίχρονο το σκορ έφθασε στο 28-15. Στην Γ’ περίοδο η ομάδα της Πάφου ήταν ανεβασμένη και κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ σε δύο περιπτώσεις, σε 34-34 και σε 36-36. Μέχρι την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου η ΕΝΑΔ ήταν ξανά μπροστά με 39-38, ενώ αύξησε εκ νέου την διαφορά στην Δ’ περίοδο και πήρε την νίκη με 58-47 στο τέλος κατακτώντας τον τίτλο.

Κορυφαίες για την ΕΝΑΔ ήταν η Αρετή Πασχαλίδου με 17 πόντους (4 τρίποντα), η Κυριακή Τέυλορ με 15 πόντους και η Έλενα Πηλακούτα με 11 πόντους. Για τον ΑΠΟΠ ξεχώρισε η Βαρβάρα Ευσταθίου που σημείωσε 17 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-5, 28-15, 39-38, 58-47