Λυτρωτής ο Καλάθης με τη Ζαλγκίρις στην παράταση!

0

Ο Νικ Καλάθης με εντυπωσιακό buzzer beater λέι απ χάρισε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 94-93 κόντρα στη Ζάλγκιρις, σε ένα παιχνίδι που έμοιαζε χαμένο στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ντένμον να μπαίνει… φουριόζος στο παιχνίδι και να σημειώνει 14 πόντους με 4/5 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ορεξάτος ήταν ως συνήθως ο Νικ Καλάθης.

Στη δεύτερη περίοδο τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Βουγιούκας και η διαφορά έφτασε στο +20 (43-23) στο 16′, για να ακολουθήσει μια χαλάρωση των παικτών του Πασκουάλ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Λιθουανοί να μειώσουν στους 9 πόντους (46-37).

Εντέλει, το «τριφύλλι» πήγε στα αποδυτήρια με +10 (47-37) και με μεγάλα ποσοστά ευστοχίας (9/19 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 11/14 βολές).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν αγνώριστος, έχοντας κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, με τους φιλοξενούμενους να μην χάνουν την ευκαιρία όχι απλά να πλησιάσουν, αλλά και να βρεθούν ακόμα και μπροστά στο σκορ με +3 (55-58)!

Το ματς, λοιπόν, έγινε ντέρμπι απροσδόκητα, με τους «πράσινους» να δείχνουν για λίγο στην τελευταία περίοδο ότι συνέρχονται και να προηγούνται με 71-64, ωστόσο οι… τάσεις αυτοχειρίας δεν είχαν εξαλειφθεί σε καμία περίπτωση και η Ζαλγκίρις έφτασε στο υπέρ της 78-82 στο τελευταίο λεπτό.

Εκεί «μίλησε» ο Ρίβερς με πέντε προσωπικούς πόντους κι ένα σπουδαίο κλέψιμο της μπάλας, για να οδηγηθούν εντέλει οι δύο ομάδες στο έξτρα πεντάλεπτο (83-83).

Στην παράταση ο Γουάιτ έβαλε επτά σερί πόντους για το 83-90, το «τριφύλλι» απάντησε με φοβερές άμυνες και ο Γκιστ με κάρφωμα έγραψε το 91-90, για να κριθούν όλα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Πάνγκος σημείωσε το 92-93 και τελικά ο Καλάθης στην εκπνοή ήταν ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής κι έδειξε βέβαια ότι γι’ αυτό είναι ο ηγέτης του ΠΑΟ με το νικητήριο καλάθι στην εκπνοή.

Tα δεκάλεπτα: 29-17, 47-37, 59-58, 83-83 (κ.α.) 94-93 (παρ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 8 (1), Ριβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11, Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκάμπριελ, Καλάθης 14 (1), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.