Με άνεση και στυλ η “Βασίλισσα” καθάρισε την ΕΝΠ

208

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού για να πάρουν το παιχνίδι με την ΕΝΠ με 79-63.

Με ένα 20λεπτο βγαλμένο από τα πιο “υγρά” όνειρα του Μίκαελ Κοχ προηγήθηκε με 50-29 (έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 26) ενώ το δεύτερο ημίχρονο αρκέστηκε στο να συντηρήσει τη διαφορά και “απέκρουσε” την αντεπίθεση διαρκείας των βυσσινί που μείωσαν μέχρι τους 11 αλλά δεν είχαν το καθαρό μυαλό για κάτι περισσότερο. Οι παίκτες του “Πιστόλα” δεν είχαν τις απαντήσεις στο full court press των γηπεδούχων κάνοντας πάρα πολλά λάθη το πρώτο ημίχρονο ενώ οι Λεμεσιανοί με μπροστάρη τον φυσικό τους ηγέτη τον Παρκς (24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και παράγοντα Χ τον εκπληκτικό Φέισι Κένταν που ήταν κυρίαρχος στις 2 ρακέτες (12 πόντους και 18(!!!) ριμπάουντ εκ των οποίων τα 6 επιθετικά) δε μπορούσαν να χάσουν αυτό το παιχνίδι.

Μέχρι το 4’ το σκορ ήταν στο 8-7 υπέρ της ΑΕΛ, η οποία ήταν βελτιωμένη στην συνέχεια και έως το 8:30 σημείωσε έντεκα πόντους ενώ δέχθηκε δύο, παίρνοντας προβάδισμα με 19-9. Πριν την ολοκλήρωση της περιόδου ο Φίλερ με πέντε πόντους μείωσε σε 19-15 για την ΕΝΠ. Σαφώς βελτιωμένη παρουσιάστηκε η ομάδα του Μίκαελ Κοχ στην β’ περίοδο όπου μέχρι το 15’ είχε προηγηθεί με 34-20, ενώ στο 19’ η διαφορά είχε φτάσει τους 26 πόντους (50-24). Πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Παπαδόπουλος με τρίποντο και ο Μάρκου με δύο ελεύθερες βολές μείωσαν σε 50-29.

Έως το 23’ το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου μείωσε σε 50-33, με την ΑΕΛ να απαντάει με πέντε πόντους (τρίποντο ο Τάγκσλεϊ, δύο ο Κένταν) φέρνοντας το σκορ στο 55-33 στο 24’. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 60-43, ενώ μέχρι το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 64-50. Μέχρι το 33’ οι «βυσσινί» μείωσαν στους δέκα την διαφορά (68-58) και στο 36’ το σκορ ήταν στο 75-61. Με το φινάλε του αγώνα η ΑΕΛ πήρε την νίκη με 79-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 50-29, 64-50, 79-63