Με ήττα αποχαιρέτησε τους ΑΜΚΕ η Εθνική Γυναικών

0

Παρά την πολύ καλή της παρουσία στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της για τους ΑΜΚΕ, η Εθνική Γυναικών δεν μπόρεσε να επικρατήσει της Ισλανδίας και γνώρισε την ήττα με 63-47.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πάλεψε το παιχνίδι, αφού ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και τα πρώτα στάδια της Δ’ περιόδου, ωστόσο η Ισλανδία έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη. Από την κυπριακή ομάδα κορυφαία ήταν η Σταύρια Κόνιαλη με 14 πόντους (1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Αρκετά καλή ήταν και η παρουσία της Πέτρα Όρλοβιτς με 10 πόντους (5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Πιο δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Ισλανδία που στο 3:30 ήταν μπροστά στο σκορ με 8-2. Παρά τις προσπάθειες από την Εθνική Κύπρου, η διαφορά παρέμεινε στους έξι πόντους και αργότερα, όταν στο 6′ το σκορ ήταν στο 11-5. Πιο καλή ήταν η εικόνα των Ισλανδών στο παιχνίδι μέχρι το φινάλε της περιόδου, όπου σημείωσαν άλλους πέντε πόντους και έφεραν το σκορ στο 16-5.

Με τρίποντο ξεκίνησε την Β’ περίοδο η Ισλανδία όπου και έφερε το σκορ στο 19-5. Στην συνέχεια η κυπριακή ομάδα ανέβασε στροφές και σημείωσε έντεκα σερί πόντους (τέσσερις η Όρλοβιτς, τρεις η Κόνιαλη, από δύο οι Πηλακούτα-Ράτσα), μειώνοντας σε 19-16, τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η πολύ θετική εικόνα της Κύπρου συνεχίστηκε, και στο 19′ η διαφορά στο σκορ μειώθηκε στους δύο πόντους (25-23). Ένα ακόμα πόντο πέτυχε η Ισλανδία πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (26-23).

Αρκετά καλά μπήκε στο παιχνίδι στην Γ’ περίοδο η Κύπρος, όπου σημείωσε έξι πόντους (τέσσερις η Θεολόγου, δύο η Κόνιαλη) και πήρε προβάδισμα με 29-26. Έπειτα είδαμε ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι, με την Κύπρο να διατηρεί το προβάδισμα της. Στο 25:30 το σκορ ήταν στο 33-29 και δύο λεπτά αργότερα στο 36-34. Τρεις ακόμα πόντους σημείωσε η Ισλανδία μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, και πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με 37-36.

Με δίποντο της Όρλοβιτς μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Κύπρος, που πήρε ξανά προβάδισμα με 38-37. Έπειτα οι Ισλανδές σημείωσαν τέσσερις πόντους μέχρι το 32:30 και προηγήθηκαν με 41-38, προτού η Όρλοβιτς μειώσει την διαφορά στον πόντο (41-40). Στην συνέχεια όμως η Ισλανδία ανέβηκε και σημείωσε εννέα σερί πόντους μέχρι το 36:30, παίρνοντας προβάδισμα με 50-40. Παρά την προσπάθεια που κατέλαβαν οι κύπριες διεθνείς στα τελευταία στάδια του αγώνα, δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα, η οποία ήλθε με τελικό σκορ 63-47.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-16, 23-26, 36-37,47-63

Εθνική Γυναικών Κύπρου (Κάλια Παπαδοπούλου): Πιτσιλλίδου 2, Κόνιαλη 14 (1), Όρλοβιτς 10, Πηλακούτα 6, Αντωνίου, Οικονομίδου 2, Νικοδήμου, Ράτσα 5, Θεολόγου 8, Κασάπη.

Εθνική Γυναικών Ισλανδίας: Σβερισντοτιρ 1, Μπίργκισσον 6 (1), Αμπουντατοτίρ 3 (1), Μπενοϊσντοτίρ, Γκουναρσντοτίρ 6 (2), Κιαρντανσντοτίρ 12, Γιόνσντοτιρ, Αγκουτσντοτίρ 2, Γκουναρσντοτίρ 12 (1), Θρασταντοτίρ 2, Χινρικσντοτίρ 19 (2), Μπρινιαρσντοτίρ.

Πηγή: basketball.org.cy