Με το δεξί η ESOBGA, νίκησε εύκολα την PWC

191

Στον αναβληθέν αγώνα της Τρίτης (που έγινε τελικά την Πέμπτη) η ESOBGA κέρδισε αρκετά εύκολα την PWC επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί σε αυτήν την αναμέτρηση και πάει με καλή ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης Τρίτης με αντίπαλο τους Παλαίμαχους Αχιλλέα Cyprusbasket (Τρίτη 20:45 – Κλειστό Κώστας Παπαέλληνας).

Με τον ενθουσιασμό του πρώτου αγώνα και νιώθοντας οικεία αφού επί της ουσίας αγωνιζόταν στο σπίτι της η ESOBGA με τον Δημήτρη Μαντζαράκη σε τρελλά κέφια μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και με τον Ελλαδίτη combo guard να πετυχαίνει 12 προσωπικούς πόντους σε αυτό το διάστημα προηγήθηκε με 18-9.

Το παιχνίδι είχε ένα αρκετά γρήγορο ρυθμό αφού παρά την απουσία χρονομέτρου 24’ δευτερολέπτων οι 2 ομάδες έδειξαν διάθεση για να παίξουν γρήγορο μπάσκετ. Οι Λογιστές προσπαθούσαν να κρατήσουν επαφή με το σκορ με ενπνεύσεις των Παπαδόπουλου και Juknevicius όμως το βάθος της ESOBGA άλλαζε τις ισορροπίες. Η είσοδος του ανανεωμένου Χάρη Σείσου που  πυροβολούσε από παντού, αποτέλεσε πονοκέφαλο για την άμυνα της ομάδας του Αργυρού και με τον Σωτήρη Παπαγιάννη (Χταπόδι) να στέκεται στο πλευρό του έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 32-22.

Την τρίτη περίοδο ο Νικόλας Παναγιώτου με τον Τσάκωνα μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν αφού βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα άφησαν αβοήθητο τον Ρηγίνο Κασινόπουλο και με διαδοχικά περιφερειακά σουτ “σκότωσαν” το παιχνίδι στέλνοντας τη διαφορά στο +21 (52-31).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης αφού το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό σκορ. Ο δείκτης του σκορ έγραψε το 65-39 με τις δύο ομάδες να επιβεβαιώνουν πάνω κάτω την εικόνα που περιμέναμε.

*Σε εκπληκτική κατάσταση έδειξε να βρίσκεται ο Χάρης Σείσου. Ο μπόμπερ της ESOBGA έδειχνε από την pre season ότι διανύει περίοδο δεύτερης νιότης αφού νιώθει σαν να ρίχνει… πέτρες στη θάλασσα.

**Σε πολύ καλό κλίμα η αναμέτρηση με highlight το “check” του Αλέξη Παναγιώτου που έδωσε τη μπάλα σε αντίπαλο με το παιχνίδι να παίζεται κανονικά και ο αντίπαλος εμφανώς μπερδεμένος του την επέστρεψε σκορπώντας άπλετο γέλιο στο Κλειστό της Αγγλικής Σχολής

***Η πτώση του Κούτζη (ευτυχώς χωρίς οτιδήποτε σοβαρό) και ο μικροσεισμός 4.6 ρίχτερ που καταγράφηκε στη Λευκωσία την Πέμπτη δε φαίνεται να σχετίζονται όπως αναφέρουν πληροφορίες μας

Τα δεκάλεπτα : 18-9, 32-22, 52-31, 65-39

ESOBGA : Παναγιώτου Ν 14, Σείσου 10(3), Τσάκωνας 10, Βλάχος 6, Παπαγιάννης 7, Κουάντας 2, Μαντζαράκης 17(2)

PWC : Χοιρομερίδης 6, Παπαδόπουλος 9(1), Αργυρού 12(1), Κασινόπουλος 4, Σοφοκλέους 2, Juknevicius 6