Με το…δεξί στους τελικούς η ΤΣΣΚΑ

0

Η ΤΣΣΚΑ άνοιξε λογαριασμό στους τελικούς της VTB, καθώς επικράτησε με 94-88 της Χίμκι και έκανε το πρώτο βήμα τίτλου. Η χαλαρότητα της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη στο τελευταίο 10λεπτο, επέτρεψε στην Χίμκι να πετύχει 37 πόντους!

Η ΤΣΣΚΑ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Χίμκι και έκανε το 1-0 στους τελικούς της VTB League. Ουσιαστικά, η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς αντιστάθηκε μόνο για ένα δεκάλεπτο (18-13, στο 10′). Από εκεί και πέρα, η ΤΣΣΚΑ πάτησε «γκάζι» φτάνοντας στο +27 την διαφορά στο τέλος της 3η περιόδου(78-51). Τελικά, η νίκη για τους γηπεδούχους ήρθε με 94-88, αφού δέχθηκαν 37 (!) πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν εντυπωσιακός και τέλειωσε το ματς με 21 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Σεμέν Αντόνοφ σταμάτησε στους 16 πόντους με 6/6 προσπάθειες. Για την Χίμκι, ο Αλεξέι Σβεντ ήταν πολύ άστοχος (18π. με 4/16 σουτ), ενώ από 15 πόντους πρόσθεσαν οι Ρόουλαντ και Ζάιτσεφ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 51-38, 78-51, 94-88