Με τον αέρα της πρωταθλήτριας η ΑΕΚ

0

Μία πολύ σημαντική -και μάλλον εύκολη- νίκη πήρε η Πετρολίνα ΑΕΚ στον απογευματινό αγώνα που έγινε στο Κίτιον με αντίπαλο την ΕΝΠ με 71-55.

Με τη ψυχολογία στα ύψη αφού τα πάντα -όσο αφορά την πρωτιά στη ρέγκιουλαρ σήζον- κρίνονται από τα δικά της χέρια η νταμπλούχος σε αντίθεση με τα προηγούμενα παιχνίδια μπήκε συγκεντρωμένη από το ξεκίνημα. Έχοντας σαν αιχμή του δόρατος τα γκαρντ της (Βινάλες, Κούνα και Παντελή) και βραχυκυκλώνοντας την επίθεση των βυσσινί της ΕΝΠ οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς το προβάδισμα με 18-9 που ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά τα μέτρια ποσοστά της εντός παιδιάς η ομάδα του Κουκούρη συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι με τη διαφορά να μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά. Οι παίκτες του “Πιστόλα” δεν είχαν σημείο αναφοράς στην επίθεση και αρκούμενοι σε προσωπικές ενέργειες των Ρέι και Ρέινς δε μπορούσαν να ροκανίσουν τη διαφορά. Με τον Μπαλογκουν να τα έχει “σπάσει” (0/8 από την περιφέρεια) οι βυσσινί σκόραραν με το στανιό και με το Βινάλες να συνεχίζει το βιολί του το ημίχρονο έκλεισε φυσιολογικά στο 34-21.

Το δεύτρρο ημίχρονο ξεκίνησε διαφορετικά αφού οι βυσσινί πιο απελευθερωμένοι και με μεγαλύτερο πλουραλισμό στο σκοράρισμα και με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο χαλαρά ροκάνισαν τη διαφορά μέχρι τους 7 (52-45) με το παιχνίδι ν’αποκτά νέο ενδιαφέρον.

Οι Παραλιμνίτες πλησίασαν μέχρι τους 3 (52-49) όμως οι Λαρνακείς δεν είχαν διάθεση για αστεία. Μ’ένα γρήγορο 8-0 σερί έστειλαν τη διαφορά στους 11 (60-49) και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-9, 34-23, 52-45, 71-55