Μέγας Παναθηναϊκός άλωσε τη Μόσχα!

3

Τώρα είναι πραγματικά και πάλι ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης!

Ένας πραγματικά σπουδαίος Παναθηναϊκός έκανε κατάθεση ψυχής στη Μόσχα και με τεράστιο τρίποντο του ηγέτη του Νικ Καλάθη στα 0.3″ πριν το φινάλε, νίκησε την πανίσχυρη ΤΣΣΚΑ και πλέον μπορεί να θεωρείται ξεκάθαρα διεκδικητής μιας θέσης για τα play off της Euroleague, έχοντας στο… σακούλι του 13 ροζ φύλλα, τα 4 εκ των οποίων συνεχόμενα.

Ο Καλάθης ήταν και ο κορυφαίος για την ομαδα του μαέστρου, Ρικ Πιτίνο, αγγίζοντας το double-double με 11 πόντους και 9 ασίστ, ενώ πολύτιμοι ήταν επίσης οι Ντεσον Τόμας (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς Γκιστ (11 πόντοι) και Ιωάννης Παπαπέτρου (10 πόντοι), χωρίς να υστερησουν οι υπόλοιποι, ειδικά με την προσπάθεια στην άμυνα. Από την πλευρά της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, ο Σερχι Ροντριγκεθ έβαλε 23 πόντους με 5/8 τρίποντα, ο Κορεϊ Χίγκινς τον ακολούθησε με 14 κι από εκεί και πέρα κανένας άλλος δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που… δάγκωνε!

Οι ”πράσινοι” άνοιξαν το σκορ με τρίποντο του Τόμας, με την ΤΣΣΚΑ να απαντά γρήγορα με 5-0 σερί για να περάσει μπροστά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια και έμεινε σε απόσταση αναπνοής (14-13, 6′). Ο Λάνγκφορντ πήρε το γκολ φάουλ από τον Χάντερ και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (14-16, 7′), ωστόσο οι Μοσχοβίτες ισοφάρισαν με δύο βολές του Χίγκινς, πέρασαν μπροστά με ακόμα δύο βολές του Κλάιμπερν και έκλεισαν την περίοδο στο +2, με το πρώτο καλάθι του Ροντρίγκεθ (20-18).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν και τη δεύτερη περίοδο με τρίποντο, αυτή τη φορά του Καλάθη και πέρασαν μπροστά (20-21) και οι Τόμας, Παπαγιάννης συνέχισαν να προσφέρουν βοήθειες (22-24). Ένα 5-0 του Ροντρίγκεθ ήταν αρκετό για να βρει ρυθμό η ΤΣΣΚΑ (27-24), με τον Χίγκινς να πετυχαίνει τρίποντο για να δώσει αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (30-24, 15′). Ακόμα ένα τρίποντο του Ισπανού έφερε την ΤΣΣΚΑ στο +7 (35-28, 17′), με τον Παναθηναϊκό να ισορροπεί και να βρίσκει σκορ μέσα από τη ρακέτα (35-32, 18′). Σε εκείνο το σημείο δύο τρίποντα της ΤΣΣΚΑ ανέβασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (41-33), με τον Τόμας να πετυχαίνει το buzzer beater στη λήξη του πρώτου μέρους για το 41-35.

Με 8 γρήγορους πόντους σε κάτι λιγότερο από 3 λεπτά, η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο διψήφιο προβάδισμα (49-39), με τον Ροντρίγκεθ να δείχνει ασταμάτητος, καθώς σε μόλις 15 λεπτά έφτασε τους 16 πόντους (2/5δ, 4/5τρ). Ένα τρίποντο και μία ασίστ του Παπαπέτρου έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -5, με την ΤΣΣΚΑ να απαντά με δικό της 4-0 (53-44). Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο και πλησίασε στον πόντο (57-56) με δύο βολές του Αντετοκούνμπο, ενώ στην επόμενη επίθεση, ο Λάνγκφορντ πέτυχε δύσκολο καλάθι για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του (57-58, 29′). Στην τελευταία φάση της περιόδου όμως, οι ”πράσινοι” δεν μπόρεσαν να πάρουν το αμυντικό ριμπάουντ, με τον Κουρμπάνοφ να το εκμεταλλεύεται να πετυχαίνει το buzzer beater, για το προσπέρασμα της ΤΣΣΚΑ (59-58).

Ο ”Τσάτσο” συνέχισε να σκοράρει από την περιφέρεια (62-58), με τον Γκιστ να κάνει το 2/2 από τη γραμμή των βολών (62-60, 32′), με τον Αμερικανό να ποστάρει όμορφα και να ισοφαρίζει στα 7′ πριν το τέλος (62-62). Ο Ροντρίγκεθ σκόραρε ξανά, όμως ο Λάνγκφορντ απάντησε με τρίποντο για το +1 του Παναθηναϊκού (64-65, 34′). Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ροντέο στα επόμενα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν θέμα στα αμυντικά ριμπάουντ, με χαρακτηριστικό νούμερο τα 6 επιθετικά του Χάινς. Ο σέντερ της ΤΣΣΚΑ έκανε το 2/2 από τη γραμμή με τον Κιλπάτρικ να απαντά με τον ίδιο τρόπο (68-67, 36′). Η πληγή στα αμυντικά ριμπάουντ συνεχιζόταν στους ”πράσινους” που είδαν τον Κλάιμπερν να παίρνει ακόμα ένα και να σκοράρει για το +3 (70-67, 37′). Ο Παπαγιάννης έκανε ένα αχρείαστο αντιαθλητικό στον Χίγκινς, με τους γηπεδούχους να αποκτούν αέρα 5 πόντων (72-67) με δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Ο Χάινς οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών για να πετύχει και τις δύο με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει προβάδισμα νίκης (74-67). Ο Τόμας δήλωσε παρών και με 6 δικούς του πόντους, οι ”πράσινοι” ισοφάρισαν στα 58” για τη λήξη (74-74). Στα 22.2” ο Χίγκινς πήγε στη γραμμή για δύο βολές, με τον Αμερικανό να μην αστοχεί για το +2 της ομάδας του. Το παιχνίδι πήγε στη ρουλέτα των βολών, με τον Γκιστ να μην μπορεί να ισοφαρίσει και το προβάδισμα να παραμένει στους Ρώσους (76-76) στα 10” για το τέλος. Ο Κλάιμπερν αστόχησε επίσης στη μία, ωστόσο στην τελευταία επίθεση ο Καλάθης πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό από πολύ μακριά για να δώσει μία τεράστια νίκη στον Παναθηναϊκό με 78-77!

Δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78