Μέγας Προμηθέας “πάτησε” τη Στρασμπούρ και είναι με το ενάμιση πόδι στους 16!

383

Ο Ρίον Μπράουν ισοπέδωσε την άμυνα της Στρασμπούρ και ο Προμηθέας πέτυχε τεράστια νίκη επί των Γάλλων με 77-64, κάλυψε τη διαφορά της ήττας στη Γαλλία και είναι αγκαλιά με την πρόκριση στους 16 του Basketball Champions League!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκανε το χρέος της απέναντι στην Στρασμπούρ, υπερκάλυψε το -5 της ήττας (83-78) στη Γαλλία και πέτυχε μια ιστορική νίκη στο «Δ. Τόφαλος», ανεβαίνοντας στο 8-4 στην κατάταξη του Δ’ ομίλου! Η άμυνα στο β’ ημίχρονο και η… εκτόξευση του Μπράουν στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τα κλειδιά για τον θρίαμβο των γηπεδούχων που πλέον βρίσκονται με το… 1.5 πόδι στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 39-41, 55-51, 77-64.

Αποτελέσματα – 12η αγωνιστική
Προμηθέας Πατρών – Στρασμπούρ 77-64
Οστάνδη – Μπαϊρόιτ (22/1, 21:30)
Νεπτούνας – Ολίμπια Λιουμπλιάνα (23/1, 19:00)
Βίρτους Μπολόνια – Μπεσίκτας (23/1, 21:30)

8. Ολίμπια Λιουμπλιάνα 1-10
– Οι 1-4 προκρίνονται στους «16», οι 5-6 συνεχίζουν στο FIBA Europe Cup, οι 7-8 αποκλείονται