Μετά κόπων και βασάνων καθάρισε τον Ερυθρό Αστέρα η Μπαρτσελόνα

0

Έπαιξε με τη φωτιά στο εντός έδρας με τον Ερυθρό Αστέρα η Μπαρτσελόνα, αλλά δεν… κάηκε και έφτασε στη νίκη (86-82).

Ναι μεν ζορίστηκε, όμως έκανε το… καθήκον της η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε 86-82 του -ελλιπέστατου, αλλά μαχητικού- Ερυθρού Αστέρα στη Βαρκελώνη.

Κορυφαίος για τους Καταλανούς ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους και κατέβασε 6 ριμπάουντ. Στο 15-6 η ομάδα του Πέσιτς, που ανέβηκε στην 4η θέση.

Από την άλλη, για το σύνολο του Σάκοτα ξεχώρισαν οι Μπράουν (15 πόντοι, 8 ασίστ) και Γκιστ (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Στο 9-12 υποχώρησαν οι Σέρβοι, οι οποίοι έμειναν εκτός οχτάδας.

Η ομάδα του Σάκοτα ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε 9-2 στο πρώτο δίλεπτο. Εντούτοις, η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές και με μπροστάρη τον Μίροτιτς, έτρεξε επιμέρους σκορ 16-4 και πέρασε μπροστά (18-13 στο 7’). Οι Καταλανοί συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (29-19), με τον Μίροτιτς να έχει 14 πόντους σε αυτό το διάστημα!

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου, οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στο +12 (31-19), ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και με σερί 8-0 πλησίασε (31-27 στο 13’). Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου, οι Σέρβοι κυριάρχησαν και με επιμέρους 10-1, ανέτρεψαν την κατάσταση και πέρασαν μπροστά στο σκορ (39-42 στο 19’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +1 (41-42).

Το τρίτο δεκάλεπτο χωρίζεται σε δύο μέρη. Στα πρώτα 6 λεπτά που οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και με τους Μίροτιτς, Ντέιβις να μην έχουν αντίπαλο, ξέφυγαν με +5 (60-55). Εντούτοις, στο τελευταίο κομμάτι της περιόδου, και με τον Πάντερ να μπαίνει στην εξίσωση, ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε σερί 11-0 και ανέτρεψε την κατάσταση (60-66). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Σάκοτα να έχει «αέρα» 4 πόντων (62-66) και να δείχνει ικανή για την έκπληξη.

Οι Σέρβοι διατήρησαν ελαφρύ προβάδισμα και στις αρχές της τέταρτης περιόδου (67-70 στο 32’), αλλά κάπου εκεί ήρθε το ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα, που έκανε 10-0 και με τον Αμπρίνες να βοηθάει επιθετικά, απομακρύνθηκε με +7 (77-70) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο (35’).

Από ‘κει και πέρα, το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Μπράουν να μειώνει στον πόντο (79-78 στο 38’). Παρ’ όλα αυτά, οι «μπλαουγκράνα» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με ένα μεγάλο τρίποντο του Ρίμπας στα 48’’, ξέφυγαν με +6 (86-80) και κλείδωσαν τη νίκη, με το τελικό 86-82 να φέρνει την Μπάρτσα στο 15-6.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 41-42, 62-66, 86-80.