Μόνη πρώτη η Ρεάλ!

0

Η Ρεάλ επικράτησε μέσα στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα της Μπασκόνια με 79-71 και στρογγυλοκάθεται πλέον στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague, χωρίς συγκάτοικο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, γεγονός που αποδεικνύεται και από το 15-16 με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος. Στην δεύτερη περίοδο η Ρεάλ άνοιξε το παιχνίδι της, έτρεξε το γήπεδο και κατάφερε να πάρει κάποιες διαφορές, οι οποίες όμως δεν κράτησαν για πολύ, καθώς με τρίποντο του Λαπροβίτολα το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 36-39.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Λάσο, μπήκε σεληνιασμένη και με ένα σερί 0-7, κατάφερε να φτάσει σε διψήφιες διαφορές. Η Μπασκόνια κατάφερε με τον Μπάντιγκερ κυρίως να απαντήσει, αλλά και πάλι η Ρεάλ με έναν εκπληκτικό Ντόντσιτς έφτασε στο 52-59 σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, καθώς ο νεαρός Σλοβένος με συμπαραστάτη τον Τέιλορ, έπαιζαν εκπληκτική άμυνα, με αποτέλεσμα η να επικρατήσει η Ρεάλ για πρώτη φορά στην ιστορία μέσα στην χώρα των Βάσκων σε παιχνίδι της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-36, 52-59, 71-79.

MVP: Ο Λούκα Ντόντσιτς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ και εξαιρετικές άμυνες, ήταν εκπληκτικός.

KEY FACTOR: Το τρομερό ξεκίνημα της Ρεάλ στο δεύτερο μέρος.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Σέιν Λάρκιν δε μπόρεσε να βοηθήσει καθόλου την ομάδα του Σίτο Αλόνσο.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Βόιτμαν με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν εξαιρετικός.

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 5, Μπαρνιάνι 5(1), Βόιγκτμαν 10(1), Χάνγκα 12(1), Σεντέκερσκις, Μπομπουά 20(3), Μπλάζιτς, Ντιόπ 3, Τιλί 4, Λαμπροβίτολα 8(2), Μπάντιντζερ 4.

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ράντολφ 9, Ντρέιπερ 2, Νοτσιόνι, Ντόντσιτς 16(2), Ματσιούλις 3(1), Αγιόν 11, Κάρολ 2, Χάντερ 7, Γιουλ 7(1), Τόμπκινς 6(2), Τέιλορ 16.