Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 98-86: Ήθελε, μπορούσε, δεν άντεξε

0

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κοίταξε στα μάτια την πανίσχυρη φέτος Μπαρτσελόνα στο γήπεδό της, ήταν μέσα στο ματς για 35 λεπτά αλλά προδόθηκε από την αδυναμία του στα ριμπάουντ και τα… τρελά σουτ του Ντιλέινι στην τελευταία περίοδο για το 98-86.

Η αλήθεια είναι ότι το ματς στο «Palau Blaugrana» δεν ήταν «κυκλωμένο» από τους «πράσινους» για νίκη και ούτε υπήρχε μέσα στα προαπαιτούμενα πριν από το τζάμπολ.

Όμως έτσι όπως πήγε το ματς και έτσι όπως το διαχειρίστηκαν οι «πράσινοι» κάλλιστα θα μπορούσαν να αποδράσουν από την Βαρκελώνη με το μεγαλύτερο «διπλό» (τηρουμένων των αναλογιών) στην σύγχρονη ιστορία τους. Έτσι δεν «έσπασε» ούτε και η αρνητική παράδοση της ελληνικής ομάδας σε αυτό το γήπεδο η οποία θέλει τον Παναθηναϊκό να χάνει για 9η συνεχόμενη φορά από την Μπαρτσελόνα.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ήταν εκείνος που «όπλισε» στην τελευταία περίοδο τερματίζοντας τις «πράσινες» ελπίδες νίκης σκοράροντας… ακατάπαυστα! Αποτέλεσμα; Να τελειώσει το ματς με 17 πόντους έχοντας 5/8 τρίποντα, 1/1 δίποντα, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ σε 21 λεπτά συμμετοχής. Ο Νίκολα Μίροτιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο αντιμετώπισε προβλήματα από την άμυνα των «πρασίνων» που είχε «ξυπνήσει» με αποτέλεσμα να έχει μόλις 6 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι μπορούσε, αλλά μόλις πλησίασε στο τρίποντο ή στο καλάθι έκανε… πισωγύρισμα στην απόδοσή του με αποτέλεσμα να πετάξει στα σκουπίδια μια τεράστια ευκαιρία για την εκτός έδρας νίκη. Ο Τζίμερ Φριντέτ με 19 πόντους (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές) ήταν ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε double-double με 13 πόντους και 13 ασίστ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τον χειρότερο τρόπο αφού είδε την Μπαρτσελόνα να κάνει το… παιχνίδι της και τους παίκτες του Ρικ Πιτίνο να είναι απλοί… θεατές στην άμυνα. Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε την μεγαλύτερη ζημιά με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-2 πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα στο παιχνίδι. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή του στην επίθεση ωστόσο παρέμεναν νωχελικοί και χωρίς νεύρο σε άμυνα και ριμπάουντ. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με μόλις ένα ριμπάουντ (!!!) ωστόσο δεν το πλήρωσαν πολύ ακριβά καθώς ήταν πίσω στο σκορ με μόλις πέντε πόντους (28-23) διαφορά. Σε αυτό το διάστημα ο Μίροτιτς είχε 12 πόντους ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μοιράσει περισσότερο το σκοράρισμά του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» συνέχισε με την ίδια αποτελεσματικότητα στην επίθεση και με την ίδια… αναποτελεσματικότητα στην άμυνα! Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα έφταναν όποτε ήθελαν και όπως ήθελαν στο καλάθι της ελληνικής ομάδας. Ο Νικ Καλάθης ήταν εκείνος που είχε ξεχωρίσει περισσότερο και αποτελούσε τη σταθερή αξία για λογαριασμό των «πρασίνων» ενώ στην άλλη άκρη του παρκέ, ο Μπράντον Ντέιβις άρχισε να «γεμίζει» τα παπούτσια του Μίροτιτς και να στήνει το δικό του πάρτι στην ρακέτα του Παναθηναϊκού χωρίς να προβληματίζεται από την άμυνα του Παπαγιάννη. Ακόμα και έτσι, ο εξάστερος έφτασε σε απόσταση ενός καλαθιού (28-26 στο 11′) και παρέμεινε κοντά (33-30 στο 13′) μέχρι να «ανοίξει» η Μπαρτσελόνα το σκορ για το 45-37. Ακόμα και έτσι, ο Παναθηναϊκός με ένα γρήγορο 5-0 του Παπαπέτρου μείωσε σε 45-42 αλλά κάποια λάθη στην επίθεση σε συνδυασμό με την αδυναμία στην άμυνα οδήγησαν την Μπαρτσελόνα σε επιμέρους 10-2 και σε διαφορά 11 πόντων (55-44).

Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στους 8 πόντους (55-47) με τις δύο ομάδες να έχουν πολύ καλά ποσοστά εντός παιδιάς (16/22 δίποντα η Μπαρτσελόνα, 5/16 τρίποντα, 8/9 βολές ενώ ο Παναθηναϊκός μέτρησε 13/19 δίποντα, 4/10 τρίποντα και 9/10 βολές) αλλά με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα στα ριμπάουντ (16-9) με… 10 επιθετικά!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός άρχισε να ελέγχει τα ριμπάουντ, αλλά πλήρωσε κάποιες αδυναμίες στην άμυνα. Ο Τζίμερ Φριντέτ ήταν ο παίκτης-κλειδί σε αυτό το διάστημα, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και κάπως έτσι πλησίασε η ελληνική ομάδα στο καλάθι (60-58 στο 25′). Μάλιστα οι «πράσινοι» κατάφεραν να μείνουν μέσα στο ματς έχοντας ισορροπήσει σε άμυνα και ριμπάουντ (63-60) αλλά δύο τρίποντα του Μάλκολμ Ντιλέινι «κράτησαν» την διαφορά της Μπαρτσελόνα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (71-65). Όμως κάποια αβίαστα λάθη έφεραν εκ νέου τους «μπλαουγκράνα» στο +10 (79-69) και λίγο έλειψε να… αρχίσει η κατηφόρα στο «Palau Blaugrana». Κάτι που δεν έγινε.

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν αποπροσανατολίστηκαν και ούτε έχασαν την συγκέντρωσή τους, με τον Ταϊρίς Ράις να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να βοηθάει την ομάδα του να μειώνει σε 81-77 στο 34′. Ο Παπαπέτρου έχασε την μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στον πόντο αλλά το ανενόχλητο τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο στο 5:41 πριν από το τέλος και στην αμέσως επόμενη φάση ο Ντιλέινι «έγραψε» το 84-77 με δικό του τρίποντο. Έκτοτε δεν υπήρξε γυρισμός για την ελληνική ομάδα η οποία είδε τον Μάλκολμ Ντιλέινι να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και να «καθαρίζει» με την υπόθεση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 55-47, 71-65, 98-86