Μπασκόνια – Χίμκι 83-79: Νίκησε ο λιγότερο άστοχος

0

Η Μπασκόνια (8-13) επικράτησε της Χίμκι (9-12) με 83-79 σε μία αναμέτρηση που είχε 14/52 τρίποντα.

Η Μπασκόνια επικράτησε της Χίμκι με 83-79 σε μία αναμέτρηση που είχε συνολικά 14/52 τρίποντα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ένα τυπικό διάστημα ομάδων σαν την Μπασκόνια και τη Χίμκι. Γρήγορος ρυθμός, σπανίως περισσότερες από 3-4 πάσες στην επίθεση, πολλά μακρινά σουτ και σκορ 27-25.

Οι Βάσκοι στη συνέχεια προσπάθησαν να βγάλουν τους Ρώσους από τον αγαπημένο τους τρόπο παιχνιδιού. Ο Σβεντ αστοχούσε κατά ριπάς χωρίς να σταματά να παίρνει προσπάθειες. Ακριβώς αντίθετη απόδοση είχε ο Σιλντς που εκμεταλλευόταν τις αδυναμίες της περιφερειακής άμυνας και ο Γερέμπκο που είχε χώρο να ξεδιπλώσει τις ικανότητές του κι έτσι το ματς παρέμενε οριακό (38-39, 18′).

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε το παραμικρό. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 64-69 (34΄) χάρη σε καλάθι του Τίμα, όμως σε σύντομο χρονικό διάστημα οι Βάσκοι αντέδρασαν με τον Στάουσκας (74-74, 37′).

Ο Φολ με κάρφωμα επέκτεινε όχι μόνο το μομέντουμ της Μπασκόνια, αλλά και τη διαφορά στο σκορ (80-76, 39′). Ο Σβεντ την κρίσιμη στιγμή βρήκε στόχο πίσω από τα 6.75, ωστόσο δεν ήταν αρκετό αφού οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι στις βολές που ακολούθησαν.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Βάσκοι ήταν ανώτεροι σε ριμπάουντ (40-30) και λάθη (10-15), κάτι που έπαιξε ρόλο σε ένα τόσο κλειστό ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαβόν Σιλντς πρόσφερε 22 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αλεξέι Σβεντ είχε 18 πόντους με 4/9 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πολύ κακός και ο Άντονι Γκιλ με 2 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιουσουφά Φολ είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Πιέρια Χένρι πρόσθεσε 10 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 5 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 80-79, ο Χένρι είχε 1/2 βολές. Ο Καράσεφ αστόχησε σε τρίποντο και εν συνεχεία με Σιλντς με 2/2 βολές έληξε το παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα 4/17 τρίποντα. Η Χίμκι τα 10/35 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Σενγκέλια κουβάλησε με ντρίμπλα την μπάλα στην επίθεση και μετά από μία υπέροχη προσποίηση πάσαρε στον συμπαίκτη του για το εύκολο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 47-44, 61-63, 83-79