Μπασκόνια-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 80-70

0

Μεγάλη νίκη πήρε η Μπασκόνια για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας επικρατώντας με 80-70 στην “Φερνάντο Μπουέσα Αρένα” επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Με αυτή την νίκη οι Βάσκοι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στην διοργάνωση σε 4-5 με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να υποχωρεί στο 6-3.

Πολύ άσχημα ξεκίνησε το παιχνίδι η ΤΣΣΚΑ έχοντας 0/7 σουτ στο στα 4’30”με τους Ισπανούς να προηγούνται με 9-0 και τον Ιτούδη να καλεί τάιμ άουτ. Το πρώτο καλάθι των Ρώσων ήρθε από τον Τζέιμς στο πεντάλεπτο που σκόραρε για τρεις μειώνοντας σε 9-3. Στην συνέχεια ο Στάουσκας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, όμως οι Ρώσοι έτρεξαν ένα 9-0 σερί και μείωσαν στο καλάθι χάρη στις προσωπικές ενέργειες των Χάινς, Τζέιμς και Στρέλνιεκς (14-12), για να λήξει το δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους μπροστά με 5  (24-19).

Στην δεύτερη περίοδο οι Βάσκοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι να τρέξει η ομάδα του Ιτούδη ένα σερί 7-0 για να ισοφαρίσει σε 33-33 με τον Χάκετ στο 16′. Οι γηπεδούχοι είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους Σενγκέλια και Στάουσκας και ξαναπήραν προβάδισμα 6 πόντων στο 19′ (45-39) με τον Τζέιμς με τρίποντο να διαμορφώνει το 45-42 του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τρίποντο του Χάκετ, για να πάρει ξανά προβάδισμα 4 πόντων η Μπασκόνια με 5 σερί πόντους του Βιλντόζα στο 23′ (51-47). Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρασε μπροστά με τρίποντο του Χίλιαρντ στο 28′ (54-57) με τους γηπεδούχους να απαντάνε άμεσα με δύο δικά τους τρίποντα για το 60-57 με 1 λεπτό για το φινάλε της περιόδου, η οποία έληξε στο 62-59.

Tο ντέρμπι συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την ΤΣΣΚΑ να κάνει ένα 5-0 σερί με τους Τζέιμς και Στρέλνιεκς παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Έρικ ισοφαρίζοντας σε 64-64.  Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 3 στο 36′ με καλάθι του Χάκετ (67-70), με τον Γκαρίνο με τέσσερις συνεχόμενες βολές να δίνει και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (71-70). Στην συνέχεια ένα παλικαρίσιο καλάθι και φάουλ του Χένρι και ένα καλάθι του Σενγκέλια ανέβασαν την διαφορά στους 6 πόντους με 47” για του φινάλε για να έρθει το τελικό 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70

Μπασκόνια: Βιλντόζα 12 (2), Γκονζάλεθ, Χένρι 5 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Τζάνινγκ 7 (1/4 τρίποντα), Ντιόπ 8 (8/10 βολές), Φολ 3, Στάουσκας 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σενγκέλια 22 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γκαρίνο 8 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα, Έρικ 4.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Μπολομπόι 2 (1/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 17 (3/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βόιτμαν 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Βοροντσέβιτς, Χάκετ 12 (2), Κουφός (0/2 δίποντα), Χίλιαρντ 6 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 8 (4 ριμπάουντ), Μπέικερ 4 (4/4 βολές).