Μπασκόνια – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 70-60: Κακό ματς, λίγες δυνάμεις

0

Μπασκόνια και Ζενίτ Αγίς Πετρούπολης δεν είχαν πολλές δυνάμεις, στο τέλος όμως μέτρησε η έδρα και το βάθος στον πάγκο που είχαν οι Βάσκοι του Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Ξανά στο 50% η Μπασκόνια, που επικράτησε της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα (70-60) για τη 10η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2019/20. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δεν έθελξε με την απόδοσή της, ήταν όμως συνεπής αμυντικά και έριξε σχετικα εύκολα στο καναβάτσο εκείνη του Ζοάν Πλάθα που στηρίχθηκε στον πληθωρικό Γκουστάβο Αγιόν αλλά πλέον δείχνει πως δεν ανήκει στο γκρουπ που θα διεκδικήσει μια θέση στην πρώτη οκτάδα.

Ο MVP

Ξανά σπουδαίος ο Τόρνικε Σενγκέλια, πέτυχε 20 πόντους από 8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 1/2 βολές, μάζεψε επτά ριμπάουντ, μοίρασε δύο ασίστ και έκλεψε μια μπάλα σε 29:23, για να συγκεντρώσει 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης και να κερδίσει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Μόλις τέσσερις βολές (1/2 – 2/2) εκτελέστηκαν στο πρώτο μέρος, με τη Μπασκόνια να έχει αρνητική αναλογία ασίστ/λαθών (7/9) και τη Ζενίτ να μετρά 2/11 τρίποντα. 6/25 είχαν στο τέλος της βραδιάς οι Ρώσοι, με τον Αγιόν να βάζει τα εννέα από τα 18 δίποντα τους και την ήττα να έρχεται φυσιολογικά. Με 2/13 σουτ έκλεισε τον αγώνα ο Γουίλ Τόμας, που έπαιξε 32 λεπτά!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μπήκε καλά στο ματς η Ζενίτ (2-6 στο δεύτερο λεπτό), έκλεισε μπροστά (15-18) το πρώτο δεκάλεπτο από 7/10 δίποντα, δεν έκανε εύκολα λάθη, δεν άντεξε όμως πολύ. Οι Βάσκοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να περάσουν μπροστά στα μέσα της δεύτερης περιόδου (34-25), σημείο στο οποίο οι αντίπαλοί τους είχαν χάσει την επαφή με το καλάθι. Πέντε λεπτά έμεινε χωρίς σκορ η ομάδα του Πλάθα, μέχρι το τρίποντο του Χόλινς που έγραψε το 34-28 του ημιχρόνου. Το ματς συνέχισε να είναι από κακό έως… πολύ κακό, με τους γηπεδούχους να κρατούν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου και να τρέχουν ένα καλό σερί 8-0 για το 52-42 λίγο πριν από το 30′. Το ματς είχε ήδη κριθεί, οι Ρώσοι δεν είχαν κουραγιο και βάθος για να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο και η Μπασκόνια ανέβηκε στο 5-5 για να μείνει σε τροχιά οκτάδας.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 10514 θεατές βρέθηκαν το βράδυ της Παρασκευής στη Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Ντιφάλα, Ράκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-18, 34-28, 52-44, 70-60

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόσα 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λαθη), Τζάνινγκ 11 (1/7 τρίποντα), Ντιοπ 6 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Φαλ 4, Στάουσκας 5 (1), Σενγκέλια 20 (8/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκαρίνο, Σιλντς 6 (6 ριμπάουντ), Πολονάρα 2, Έρικ 2

ΖΕΝΙΤ ΑΓΙΑΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πλάθα): Άιβερσον 2, Αλμπισί 3, Πονκράσοφ, Χόλινς 10 (3/5 τρίποντα), Τόμας 4 (2/13 σουτ), Ρένφρο 6 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κβοστόφ 2, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 2, Αμπρομάιτις 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αγιόν 18 (9/12 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 22/38 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 5/10 βολές, 40 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 14 επιθετικά), 14 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 15 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: 18/35 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 6/9 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Μπασκόνια θα έρθει στην Ελλάδα για να παίξει με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (28/11 στις 21:00), ενώ η Ζενίτ θα γυρίσει στην Αγία Πετρούπολη για να υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (29/11 στις 19:00).