«Μπλακ-άουτ» και ξεκίνημα με ήττα!

0

Ο Προμηθέας δεν μπήκε με το… δεξί στη φάση των «16» του Eurocup, αφού ηττήθηκε με 63-57 στην Ιταλία από τη Μπρέσια. Οι Πατρινοί δέχθηκαν 20 πόντους και έβαλαν 8 στα τελευταία 6 λεπτά!

Ήττα για τον Προμηθέα στο πρώτο ματς της φάσης των 16 του Eurocup.

Οι Πατρινοί που είχαν 18 πόντους στο ημίχρονο και μόλις 3 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ηττήθηκαν με 63-57 από τη Μπρέσια, δεχόμενοι 20 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά από τους Ιταλούς.

Για τον Προμηθέα από 12 είχαν οι Μάντζαρης και Φίλερ, ενώ ο Έλις είχε 9 με 11 ριμπάουντ. Στον αντίποδα 19 μέτρησε ο Αμπάς.

Το ματς

O Mάντζαρης έγραψε το 2-6 στο 2′ για τον Προμηθέα. Μπρέσια και Πατρινοί δυσκολευόντουσαν πολύ στην επίθεση στην πρώτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Γιατρά έβρισκε περισσότερες λύσεις με τον Λίποβι να γράφει το 5-12 στο 8′. Ο Βιτάλι με τρίποντο διαμόρφωσε το αποτέλεσμα της περιόδου (10-15).

Οι Ιταλοί μπήκαν με φόρα στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήραν προβάδισμα με το καλάθι του Κέιν (16-15). Ο Αμπάς με τρίποντο έκανε το 24-18 στο 19′. Η Μπρέσια είχε 2/10 τρίποντα στα ημίχρονο και ο Προμηθέας 2/16.

Οι δυο ομάδες συνέχισαν να τα… σπάνε, με τον Λίποβι να σκοράρει για το 38-30 στο 26′. Οι Πατρινοί μείωσαν στο καλάθι με τον Μάντζαρη να γράφει το 40-41, με τον Προμηθέα να έχει επιμέρους 2-17 στο 30′.

Με 5 σερί πόντους του Μάντζαρη, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 43-49 στο 34′. Η Μπρέσια έτρεξε σερί 9-0 για να κάνει το 52-49, αναγκάζοντας τον Γιατρά να καλέσει timeout. O Aμπάς με πόλυ΄δύσκολο σουτ έγραψε το 57-52 στο 38′. Ο Έλις μείωσε σε 57-54, αλλά ο Βιτάλι απάντησε για το 60-54. Ο Αμπάς σκόραρε για το 63-54 στα 40 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπρέσια έκανε λιγότερα λάθη (11 αντί 14), ενώ πέτυχε 20 πόντους στα τελευταία 6 λεπτά

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αμπάς ήταν ο κορυφαίος του ματς με 19 πόντους.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Βιτάλι με 14 πόντους και ο Κέιν με 12 και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΎΜΠΗΣΕ: Ο Κασελάκης ήταν άποντος σε 9 λεπτά, έχοντας 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Αμπάς σκόραρε για το 63-54 στα 40 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπρέσια τίποτα και ο Προμηθέας το 8/31 τρίποντα, το 11/20 βολές, αλλά και οι 20 πόντοι που δέχθηκε στα τελευταία 6 λεπτά που στοίχισαν το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 26-18, 40-41, 63-57