Νέα νίκη για ΕΘΑ

0

Η ΕΘΑ πέρασε και από το “Σπύρος Κυπριανού” σε παιχνίδι που έγινε για την 3η αγωνιστική του Β’ ομίλου για την Β’ φάση του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ κατηγορίας. Η ομάδα της Έγκωμης επικράτησε με 92-84 της Αναγέννησης σε ένα παιχνίδι όπου η νίκη ήρθε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Η Αναγέννηση κατόρθωσε να κλείσει τη διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η ΕΘΑ ήταν μπροστά σε όλο το παιχνίδι.

Ο αγώνας:

Η ΕΘΑ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και με την πάροδο ενάμιση λεπτού κατάφερε να προηγηθεί με 6-2. Η Αναγέννηση μείωσε σε 6-4 στην συνέχεια μετά από λέι απ του Βετρένκα, όμως οι “κιτρινόμαυροι” με ένα σερί δώδεκα πόντων πήραν προβάδισμα με 18-4, στα μισά της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Έγκωμης είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι και στην συνέχεια, καταφέρνοντας να αυξήσει την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες, στους δεκαοκτώ πόντους (34-16) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Πιο ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος. Η Αναγέννηση ήταν καλύτερη σε σχέση με το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα πιο ισορροπημένο παιχνίδι. Στα μισά της περιόδου η ΕΘΑ έφερε την διαφορά στους είκοσι πόντους. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους, με το σκορ να οδηγείται στο 52-35 για την ΕΘΑ.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στους δεκαπέντε (54-39). Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές στην συνέχεια με την ΕΘΑ να προηγείται με δεκαεννέα πόντους διαφορά στο 25:00 (64-45). Οι “κιτρινόμαυροι” στην συνέχεια έφεραν ξανά την διαφορά στους εικοσιένα πόντους (72-51) με την Αναγέννηση να καταφέρνει να μειώνει κατά δύο πόντους μέχρι την λήξη της τρίτης περιόδου, με το σκορ να φθάνει στο 77-58.

Πιο δυνατά μπήκε στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ, καταφέρνοντας στο 31:44 να πάρει προβάδισμα με 84-60. Η Αναγέννηση όμως με ένα σερί δέκα πόντων από τον Ενγκλίνσκι μείωσε σε 84-70, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στους δεκαεπτά πόντους στην συνέχεια (90-73). Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα η Αναγέννηση πέτυχε έντεκα πόντους, και η ΕΘΑ δύο, με αποτέλεσμα το σκορ να οδηγηθεί στο 92-84 για την ΕΘΑ.

MVP:

Μπορεί ο Γκόλντεν να ήταν για ακόμα μια φορά συγκλονιστικός (24 πόντους), ο τίτλος θα πάει στον Κάμπερμπατς ο οποίος με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ έκανε ντάμπολ-ντάμπολ, έχοντας παράλληλα 5/6 σουτ δύο πόντων και 5/5 βολές (πέτυχε και ένα τρίποντο).