Νεπτούνας – ΠΑΟΚ 80-86: Ξανά στο «κόλπο» της πρόκρισης με τα… φτερά του ντέρμπι!

0

Έχοντας την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη στο ντέρμπι με τον Άρη, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το -7 του 36′ και να αποδράσει με τη νίκη από τη Λιθουανία κερδίζοντας τη Νεπτούνας με 86-80. Τρίποντο «μαχαιριά» του Μπράουν στα 17”.

Λένε ότι η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία και αυτό είναι κάτι που ενστερνίζονται και με το παραπάνω στις τάξεις του ΠΑΟΚ. Μπορεί να μπήκε στο 2020 όντας τελευταίος στον Δ’ όμιλο, όμως μετά το τεράστιο «διπλό» στην Κλαϊπέντα απέναντι στην Νεπτούντας, διατήρησε «ζωντανές» τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Άνταμ Σμιθ ήταν και πάλι ο πιο σταθερός παίκτης του ΠΑΟΚ με 18 πόντους και 5/10 εντός παιδιάς, αλλά παίκτες κλειδιά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο Άαρον Μπεστ (14π., 5ριμπ.) και Μπόμπι Μπράουν (11π.) με τον δεύτερο να ευστοχεί και στο πιο κρίσιμο σουτ της βραδιάς! Συγκεκριμένα σημείωσε τρίποντα στα 17” πριν από το τέλος δίνοντας ώθηση τεσσάρων πόντων στον ΠΑΟΚ (80-84) η οποία έμελλε να ήταν και ευεργετική.

Να σημειωθεί ότι στο 36′ ο «δικέφαλος» είχε βρεθεί στο -7 (77-70) αλλά με ένα σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσια (77-77 στο 38′) και στη συνέχεια μπόρεσε να φτάσει στη νίκη στις λεπτομέρειες και το τρίποντο του Αμερικανού.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να ελέγχει το ματς στην «Švyturio Arena» και με τον Άνταμ Σμιθ να… συνεχίζει από εκεί που είχε σταματήσει στο ντέρμπι της Πυλαίας να κρατάει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (20-21). Μάλιστα στην δεύτερη περίοδο δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και με τον Αντουέιν Ουίγκινς να ανεβάζει την απόδοσή του και να συμπληρώνει ιδανικά τον Σμιθ προηγήθηκε με επτά πόντους διαφορά (33-40) λίγο πριν από το ημίχρονο (42-47).

Στο πρώτο μισό του ματς ο ΠΑΟΚ είχε 6/12 τρίποντα ενώ η Νεπτούνας μόλις 3/10 ενώ ήταν τεράστια η διαφορά στα ριμπάουντ με τον «δικέφαλο» να έχει μαζέψει 15 περισσότερα! Μάλιστα η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους (42-52) για λογαριασμό της ελληνικής ομάδας στο 23′ χωρίς ωστόσο να υπάρξει και συνέχεια. Το μόνο που κατάφερε ήταν να προηγηθεί με 54-59 στο 27′ και στη συνέχεια να δεχτεί επιμέρους 10-1 μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου. Η Νεπτούνας συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με 77-70 στο 36′. Μέχρι εκεί όμως. Ο ΠΑΟΚ απάντησε αμέσως με ένα σερί 7-0 και αφού έφερε το ματς στα ίσια (77-77) στη συνέχεια «διάβασε» καλύτερα τις άμυνες της Νεπτούνας, ενώ ο Μπράουν έριξε τη χαριστική βολή.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στα ριμπάουντ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ χάρη στα καλά του ποσοστά έξω από τα 6.75 μέτρα κατάφερε να μείνει στο ματς και να φτάσει στην τελική επικράτηση.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άνταμ Σμιθ ήταν ο πιο σταθερός παίκτης του ΠΑΟΚ έχοντας 18 πόντους με 2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 5/5 βολές, ενώ ο Άαρον Μπεστ πρόσθεσε άλλους 14 πόντους με 4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 0/1 βολή και 5 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Αντουέιν Ουίγκινς βοήθησε πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ο Μπόμπι Μπράουν ήταν εκείνος που έβαλε την υπογραφή του με το τρίποντο στα 17” πριν από το τέλος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάτας Γιογκέλα είχε μόλις 0/4 σουτ και 2/2 βολές σε 13 λεπτά συμμετοχής.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του ΠΑΟΚ όταν βρέθηκε στο -7 (77-70) και με το σερί 7-0 επέστρεψε άμεσα στο παιχνίδι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Μπόμπι Μπράουν στα 17” πριν από το τέλος με το οποίο ο ΠΑΟΚ πήρε διαφορά 4 πόντων (80-84)

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ τα 11 λάθη και τις 11 χαμένες βολές, ενώ η Νεπτούνας τα χαμένα ριμπάουντ, τα οποία έμελλε να της στοιχίσουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 42-47, 64-60, 80-86