Νίκη-πρωτιά για Κεραυνό

0

Εξαιρετικός ο Κεραυνός στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με την Κόρμεντ Ουγγαρίας, πήρε τη νίκη με 75-65 που του χάρισε τη πρώτη θέση στον όμιλο. Ο Κεραυνός “κλείδωσε” τα ατού της Ουγγρικής ομάδας και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο (κράτησε για σχεδόν 7 λεπτά τους αντιπάλους του με μόλις 2 πόντους), πήρε το ζητούμενο. Περιμένει τους αντιπάλους του για την επόμενη φάση.

Ο αγώνας:

Με τέσσερις πόντους ξεκίνησαν το παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο λεπτό, ενώ στο 2:30 το σκορ ήταν στο 6-2. Έπειτα ο Κεραυνός με ένα σερί δεκαπέντε πόντων (δύο τρίποντα ο Σκοτ, τέσσερις ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Μπάρκερ και δύο ο Παρκς) πήρε προβάδισμα με 17-6 στο 7:30. Δύο ακόμα πόντους σημείωσε μέχρι την ολοκλήρωση της περιόδου ο Κεραυνός, που δέχθηκε επτά, με το σκορ να οδηγείται στο 19-13.

Πολύ καλά μπήκε στην Β’ περίοδο η Egis Kormend, η οποία πέτυχε 13 πόντους και προηγήθηκε με 26-19 μέχρι το 14:30. Ο Κεραυνός αντέδρασε και σημείωσε εννέα σερί πόντους στο επόμενο τρίλεπτο (τέσσερις ο Αμπουκάρ, τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Μιχαήλ) και έφερε το σκορ στο 28-26. Στην συνέχεια οι Ούγγροι πέτυχαν επτά πόντους (33-28), με τον Κεραυνό να σημειώνει μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου τέσσερις ακόμα πόντους με τον Αμπουκάρ και να μειώνει σε 33-32.

Ο Κεραυνός πατούσε πιο καλά στο παρκέ στα πρώτα στάδια της Γ’ περιόδου, καταφέρνοντας μέχρι το 22’ να είναι μπροστά στο σκορ με 41-37. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τρεις πόντους του Χόλλινς, με τον Κεραυνό να απαντάει με τρίποντο του Σάιμον Μιχαήλ και να κάνει το 44-40 στο 23:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ πήγε στο 51-47, ενώ στο 27’ ήταν στο 56-51. Η διαφορά των πέντε πόντων διατηρήθηκε και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την περίοδο στο 59-54.

Με λέι απ του Μπάρκερ ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός (61-54), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δύο πόντους του Τουόγιο. Στην συνέχεια το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη σημείωσε δέκα σερί πόντους (πέντε ο Μπάρκερ, τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Αμπουκάρ) φέρνοντας την διαφορά στους δεκαπέντε (71-56). Μέχρι το 39:20 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους έξι πόντους την διαφορά (71-65), ωστόσο ο Κεραυνός ήταν πιο ψύχραιμος στα τελευταία δευτερόλεπτα και σημείωσε τέσσερις ακόμα πόντους με τους Αμπουκάρ και Παρκς και πήρε την νίκη με 75-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 32-33, 59-54, 75-65

Κεραυνός (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Σκοτ 6 (2), Μιχαήλ 7 (1), Κινγκ 5, Νεοφύτου, Ντέιβις 10 (2), Μπάρκερ 17 (3), Αμπουκάρ 26 (1), Κορωνίδης, Παρκς 4.

Egis Kormend (Gašper Potočnik): Davis-Smith 6 (1), Wright 5 (1), Halasz, Tuoyo 7 (1), Horti 6, Koch, Hollins 12 (1), Fanning 4, Csorvasi 10, Ferencz 13 (2), Νέμεθ 2.