Νίκησε την ΕΘΑ ο Κεραυνός και ισοφάρισε σε 1-1 στις παγκορασίδες

0

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς της τελικής φάσης της Επίλεκτης Κατηγορίας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Κ14, όπου επικράτησε στο «Κώστας Παπαέλληνας» με 39-31 της ΕΘΑ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά των τελικών.

Οι δύο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες για τρίτη και τελευταία φορά το ερχόμενο Σάββατο (27 Μαΐου) στο «Πολυπροπονητήριο Ευάγγελος Φλωράκης», όπου η ομάδα που θα επικρατήσει θα κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Στροβόλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα με 16-10 στην Α’ περίοδο και με 26-17 μέχρι το τέλος του Α’ ημιχρόνου. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από πέντε πόντους (31-22) ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του, επικρατώντας με 39-31. Κορυφαία του αγώνα ήταν η Κυριάκου με 19 πόντους (3 τρίποντα) ενώ από την ΕΘΑ ξεχώρισε η Κυπριανού με 22 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-10, 26-17, 31-22, 39-31