Ντέρμπι ήταν μόνο στα χαρτιά! Κεραυνός για… “φίλημα” πήρε το ντέρμπι κορυφής από την ΑΕΚ!

0

Αφεντικό στο Στρόβολο ο νταμπλούχος Κεραυνός που μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ντέρμπι κορυφής επικρατώντας -πιο εύκολα απ’ότι δείχνει το τελικό σκορ- με 77-64. Με κορυφαίους τους Χάγκινς (22 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ρόρι (18 πόντους, 5 ριμπάουντ) και καθοριστικό τον Στυλιανού η ομάδα του Λειβαδιώτη έμεινε μόνη αήττητη στην κορυφή και έδειξε -τουλάχιστον σε αυτό το σημείο- να βρίσκεται ένα σκαλί πάνω από τους Λαρνακείς.

Πιο συγκεντρωμένος στην έναρξη της αναμέτρησης ο Κεραυνός που είχε ως κύριους εκφραστές των επιθετικών του προσπαθειών τους Χάγκινς και Ρόρι. Με όπλο την πολύ καλή άμυνα μετά το αρχικό 12-9 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ οι ερυθροκίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 8-2 για να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-11.

Οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν αρχικά κάπως την άμυνα τους όμως η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται κοντά σε διψήφια νούμερα μέχρι το 26-17. Κάπου εκεί η αρμάδα του “Λείβα” ξέσπασε και με κρεσέντο τριών πόντων (Χάγκινς 2, Ο’Μπράιεν και Γκραντ) εκτόξευσε τη διαφορά στους 21(!) με το σκορ να γίνεται 38-17. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Πιστόλα ήταν να μειώσει στους 16 (40-24) με τους φιλοξενούμενους να πραγματοποιούν -μακράν- το χειρότερο τους φετινό ημίχρονο.

Αναμέναμε την αντίδραση των Λαρνακέων με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου αφού τα χρονικά περιθώρια άρχισαν να στενεύουν όμως ο Κεραυνός δεν είχε διάθεση να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Με νέο σερί (9-2) προηγήθηκε με 49-26 με την ΑΕΚ να πετυχαίνει μόλις 2 πόντους στα πρώτα 3’ λεπτά της επανάληψης και τον Παπαδόπουλο να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ-άουτ. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του Άχμαντ να ξαναβάλει την ΑΕΚ στο παιχνίδι οι Στυλιανού και Χάγκινς συνέχισαν το βιολί τους δίνοντας διαφορά ασφαλείας στον Κεραυνό.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν (59-46) προτού ο Σάιμον Μιχαήλ γράψει το 61-46 με τη συμπλήρωση του 30λεπτου.

Ο Κεραυνός έκανε κάποιες βιαστικές επιλογές στην επίθεση, η ΑΕΚ έβγαλε πάρα πολλή ενέργεια στην άμυνα και μείωσαν μέχρι και τους 10 (64-54). Ο Λείβας κάλεσε τάιμ-άουτ και τα “έψαλλε” στους καλαθοσφαιριστές του για την χαλάρωση που επέδειξαν. Το 66-59 όμως έγινε 71-59 με τους Στυλιανού και Ρόρι να πετυχαίνουν δύο πολύ σημαντικά καλάθι κόβωντας την όρεξη των κιτρινοπρασίνων.

Στην τέταρτη περίοδο, οι «κιτρινοπράσινοι» πλησίασαν επικίνδυνα τους γηπεδούχους, με την διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες να μειώνεται στους εφτά πόντους (68-59). Τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη όμως ο Κεραυνός έλεγξε το υπέρ του προβάδισμα και με τρίποντα από τους Ρόρι και Στυλιανού ανέβασε και πάλι τη διαφορά, που στο τέλος του παιχνιδιού έφθασε τους 13 πόντους (77-64).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 40-24, 61-46, 77-64