Ντύθηκε ξανά Βασίλισσα η ΑΕΛ και καθάρισε την ΕΝΠ μέσα στη Λεμεσό

0

Η ΑΕΛ ήταν η μεγάλη νικήτρια της αναμέτρησης με την ΕΝΠ, αφού επιβλήθηκε των βυσσινί μέσα στο “Νίκος Σολομωνίδης” με 79-63.

Οι επιστροφές των γαλαζοκιτρίνων του Σαρίκα ήταν καθοριστικές αφού τελικά τόσο ο Χάρπερ όσο και ο Πιττάκας τέθηκαν στην διάθεση του Σαρίκα ενώ στην αντίπερα όχθη το αλαλούμ που δημιουργήθηκε με την αποχώρηση του Χόλις (η ΕΝΠ αγωνίστηκε με 4 ξένους) σε συνάρτηση με το κακό βράδυ που βρέθηκαν όλοι οι Αμερικανοί (πλην Άνκρουμ αλλά και Ουίλιαμς που όμως ήταν πολύ άστοχος και άργησε να πάρει μπρος) δεν άφησαν την ομάδα του Κακιούζη να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Στο 6′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα επτά πόντων (12-5), όμως η ομάδα του Παραλιμνίου με σερί οκτώ πόντων βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο 8′ (12-13). Οι «βυσσινί» έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με έναν πόντο (14-15).

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το 16′ (22-24), αλλά το τρίποντο του Πιττάκα, o oποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 6/6 τρίποντα, έδωσε το προβάδισμα στους γαλαζοκιτρίνους (25-24). Μάλιστα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ δημιούργησε διαφορά δέκα πόντων (36-26).

Δύο καλάθια από τον Χάρπερ και άλλο ένα από τον Χικς στα αρχικά στάδια του τρίτου δεκαλέπτου άνοιξαν ακόμη περισσότερο την ψαλίδα του σκορ  (42-26) για τους γηπεδούχους στο 23′. Με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα της Λεμεσού ανέβασε το προβάδισμά της και πλέον ήταν μπροστά με 60-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Παραλιμνίου προσπάθησε να μειώσει και να μπει ξανά στη διεκδίκηση της νίκης. Στο 36′ η διαφορά έπεσε στους έξι πόντους (69-63). Στο φινάλε η ΑΕΛ πέτυχε σερί 10 πόντων και κλείδωσε τη νίκη, δεύτερη επί της Ένωσης στην τρέχουσα σεζόν, με τελικό σκορ 79-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 36-26, 60-42, 79-63