Ο ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ Ουίλις “σκότωσε” την ΑΕΚ και έφερε το Κύπελλο στο Στρόβολο!

4

Σ’έναν από τους εντυπωσιακότερους τελικούς Κυπέλλου όλων των εποχών ο Κεραυνός επικράτησε της ΑΕΚ μέσα στο Κίτιον με 89-86 (στην παράταση), την αποκαθήλωσε και έφερε το Κύπελλο στο Στρόβολο. Ο Ουίλις ήταν ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ και αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής της ομάδας του Λείβα αφού σημείωσε 40 (ναι σωστά διαβάσατε 40) πόντους ενώ κατέβασε και 17 ριμπάουντ. Ο ρούκι πάουερ φόργουορντ του Κεραυνού έπαιξε και για τους Κινγκ και Αμπουκάρ και έδωσε μια μάγκικη νίκη που ισοδυναμεί με τίτλο στους ερυθροκίτρινους. Στην αντίπερα όχθη οι κιτρινοπρασίνοι τα είχαν όλα υπέρ τους (έδρα, απουσίες) και παρά το κακό πρώτο ημίχρονο έδειχναν να παίρνουν το ματς στην τέταρτη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με +6 (72-66) αφήνοντας άποντο τον Κεραυνό για 6 λεπτά. Η ομάδα του Λείβα με καρδιά χιλίων λεόντων δεν τα παράτησε δευτερόλεπτο και δικαιώθηκε πανηγυρίζοντας έτσι μέσα στο άνδρο του αντιπάλου.

Ισσοροπημένο το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις ομάδες να βασίζονται κυρίως στην επιθετική τους λειτουργία. Οι κιτρινοπράσινοι με τους Γκίμπσον και Βερεμένκο και οι ερυθροκίτρινοι με τους Ουίλις και Στυλιανού μπροστάρηδες με το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα να βρίσκει τους παίκτες του Κουκούρη να προηγούνται με βραχεία κεφαλή 22-21.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η κατάσταση άλλαξε άρδην με τους παίκτες του Λείβα να σφίγγουν την άμυνα τους πιέζοντας πολύ περισσότερο τη μπάλα και με τον βιονικό Ουίλις σε ημιάγρια κατάσταση (αγωνίστηκε και στα 20 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και έκλεισε το ημίχρονο με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ) έτρεξε ένα σερί 15-26 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με διψήφια διαφορά (37-47).

Όπως και σε όλες τις προηγούμενες αναμετρήσεις που η μία ή η άλλη ομάδα έπαιρνε μια διαφορά “ασφαλείας” και μετά η άλλη αντιδρούσε ο σημερινός τελικός δε μπορούσε να αποτελέσει εξαίρεση. Ο Κουκούρης ανακάτεψε την τράπουλα και βρήκε Σιζόπουλο και Μπιγκς για να ξαναπάρει το μομέντουμ του αγώνα με τον Ιάκωβο Παντελή να παίρνει μπρος και με τον Λείβα να επιμένει να μην αποσύρει τον Ουίλις, τον Χάγκινς να είναι άφαντος και τον Μπάρκερ να μη δίνει το κάτι παραπάνω έφεραν τη διαφορά στο καλάθι 64-66, με το μομέντουμ να δείχνει κιτρινοπράσινο.

Η ΑΕΚ άφησε άποντους τους Στροβολιώτες για 6 ολόκληρα λεπτά ενώ έτρεξε παράλληλα ένα σερί 8-0 για το 72-66. . Στο επόμενο δίλεπτο η ομάδα του Στροβόλου αντέδρασε και σημείωσε πέντε πόντους (από δύο Χάγκινς-Γουίλις, ένα ο Στυλιανού) μειώνοντας σε 72-71, ενώ στο 38:30 το σκορ ήταν στο ισόπαλο 73-73. Στη συνέχεια ο Γουίλις με δίποντο έκανε το 75-73, ενώ στο 39’ ο Γκίμπσον με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 75-74. Σαράντα δευτερόλεπτα αργότερα ο Χάγκινς με ακόμα μία ελεύθερη βολή έβαλε μπροστά τον Κεραυνό με 76-74. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου ο Ιάκωβος Παντελή με δύο ελεύθερες βολές ισοφάρισε σε 76-76, οδηγώντας τον αγώνα σε παράταση.

Έως το 42’ ο Κεραυνός με δύο πόντους του Γουίλις και ένα του Μιχαήλ προηγήθηκε με 79-76, για να απαντήσει η ΑΕΚ με επτά πόντους (τρίποντο ο Παντελή, από δύο Σκίφιτς-Ντουρέν) παίρνοντας προβάδισμα με 83-79. Μέχρι το 44’ ο Κεραυνός πέτυχε τρεις πόντους με τον Γουίλις, ενώ μισό λεπτό πιο μετά οι δύο ομάδες σημείωσαν από δύο ακόμα πόντους (Μπιγκς για ΑΕΚ, Γουίλις για Κεραυνό) με το σκορ να πηγαίνει στο 85-84 για τους «κιτρινοπράσινους». Ακολούθως οι Κορωνίδης-Στυλιανού σημείωσαν από δύο ελεύθερες βολές δίνοντας προβάδισμα στον Κεραυνό με 88-85. Έπειτα ο Παντελή με μία ελεύθερη βολή μείωσε σε 88-86, ενώ λίγο πριν το φινάλε του αγώνα ο Γουίλις με μία ελεύθερη βολή διαμόρφωσε το τελικό 89-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 37-47, 64-66, 76-76, 86-89 (Παράταση)