Ο Κεραυνός κυπελλούχος και φέτος στις γυναίκες

0

Μπακ του μπακ για τον Κεραυνό που επικράτησε της ΕΝΑΔ στον τελικό (όπως και πέρσι) με 66-50. Η ομάδα του Στροβόλου κάνοντας ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, έκαμψε την αντίσταση της μαχητικής ΕΝΑΔ η οποία όμως ξέμεινε από επιλογές στο τέλος. Κορυφαία του τελικού η Νίκι Έιβερι με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ! Φυσικά με τέτοια επίδοση αλλά και από το γεγονός ότι η Αμερικανίδα (με ελληνικό διαβατήριο) του Κεραυνού, σήκωσε την ομάδα της στις πλάτες της τη στιγμή που η μπάλα “έκαιγε”, την έχρισαν MVP του τελικού.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως ακριβώς το περιμέναμε: Ως ένα απόλυτο ντέρμπι. Πότε ο Κεραυνός και πότε η ΕΝΑΔ έπαιρναν προβάδισμα στο σκορ. Η ΕΝΑΔ πήρε ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (14-8 στο 4′), όμως η Έιβερι με 7 συνεχόμενους πόντους έβαλε την ομάδα του Στροβόλου μπροστά στο σκορ (14-15, 8′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Πέιτον να δίνει προβάδισμα στην ΕΝΑΔ με 16-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “πύργοι” του Κεραυνού πήραν μπρος. Θεολόγου και Αθανασίου σκόραραν στο ζωγραφιστό με την ΕΝΑΔ να μην μπορεί να τις κλείσει σε εκείνο το σημείο. Έτσι οι ερυθροκίτρινοι ξέφυγαν με 17-25 στο σκορ, για να επιστρέψει ξανά η ΕΝΑΔ με την Πέιτον και την Τέιλορ (26-27, 19′). Το τρίποντο της Έιβερι 20″ πριν το τέλος του ημιχρόνου έγραψε το 26-30.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Κεραυνός προσπάθησε να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας μέχρι το 27-34 στο 23′. Σε εκείνο το σημείο η ΕΝΑΔ έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 8-2 και πλησίασε στον πόντο (35-36 στο 26′) και ένα λεπτό αργότερα η Γεωργίου έβαλε την ομάδα του Αγίου Δομετίου μπροστά με 39-38. Η απάντηση του Κεραυνού ήταν άμεση. Θεολόγου, Έιβερι και Πιτσιλίδου επανέφεραν το προβάδισμα της ομάδας τους στους 9 πόντους (39-47, 28′) για να μειώσουν η Πηλακούτα με δύο βολές και η Θεοδοσίου με λέι-απ στο 43-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της ΕΝΑΔ έμεινε από δυνάμεις, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καθαρό μυαλό απέναντι στην ασφυκτική άμυνα του Κεραυνού. Εν αντιθέση η ομάδα του Στροβόλου πετύχαινε καλάθια σημαντικά για να αυξήσει τη διαφορά και να φτάσει στη κατάκτηση του τίτλου. Είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι η ΕΝΑΔ πέτυχε μόλις 7 πόντους στη τέταρτη περίοδο, έναντι των 19 του Κεραυνού. Έτσι φτάσαμε στο τελικό 50-66.

ΕΝΑΔ (Μιραλάης): Γεωργίου 4, Πηλακούτα 6, Κουζάλη, Ιγνατίου, Θεοδοσίου 5, Τέιλορ 13 (και 11 ριμπάουντ), Αθανασίου 3(1), Καλιάνου, Πέιτον 19 (και 14 ριμπάουντ).

Κεραυνός (Στυλιανού): Αθανασίου 10, Κωνσταντίνου, Πιτσιλίδου 7(1), Κασάπη, Νικολάου, Νικόλα 2, Έιβερι 27(3), Ρουσάκη 2, Μερκούρη, Θεολόγου 18, Ζάριτς.