Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» αμυντικά τον Παναθηναϊκό!

0

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τους «πράσινους» με 79-65 στο ΣΕΦ με κορυφαίους τους Μιλουτίνοφ και Στρέλνιεκς.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε ισορροπημένα, αν και οι Πειραιώτες έδειξαν ιδιαίτερα δυνατοί μέσα στη ρακέτα και με τον Μιλουτίνοφ να κάνει θραύση.

Ήταν όμως επιρρεπείς στο λάθος και ο ΠΑΟ το εκμεταλλευόταν αυτό, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ (16-14).

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Μπλατ ήταν εντυπωσιακοί αμυντικά, «βραχυκύκλωσαν» την επιθετική λειτουργία των «πράσινων», ενώ βρήκαν και το χέρι τους έξω από τα 6,75μ.

Έτσι, ο Ολυμπιακός, κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους 11 πόντους, πήγε στα αποδυτήρια με σημαντικό προβάδισμα 16 πόντων (41-25).

Κυρίαρχος ο Ολυμπιακός…

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο, με τους «ερυθρόλευκους» να εξακολουθούν να κυριαρχούν και τον Μιλουτίνοφ να είναι ασυναγώνιστος.

Η διαφορά έφτασε δύο φορές στο +21 (59-38, 73-52), με τον Πιτίνο να δίνει εντολή για πιο σκληρή άμυνα στην τελευταία περίοδο για να κρατήσει τουλάχιστον το «τριφύλλι» την υπέρ του διαφορά από το ματς του πρώτου γύρου (93-80).

Ούτε αυτός ο στόχος, όμως, επετεύχθη για τον απογοητευτικό Παναθηναϊκό κι έτσι η πρώτη φετινή του ήττα από τον Ολυμπιακό δεν απεφεύχθη.
Tα δεκάλεπτα: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65