Ο Ουέστμπρουκ κράτησε στη… ζωή τους Θάντερ (video)

235

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ είναι εδώ! Χρειαζόταν μία νίκη με μεγάλη εμφάνιση για να αποδείξει ότι δεν είναι “looser” στα πλέι οφ έχοντας ρεκόρ 3-13 στα τελευταία 16 ματς. Τα κατάφερε…

Ο πρώην MVP πέτυχε 33 πόντους με 4/6 τρίποντα και 11/22 σουτ συνολικά, πρόσθεσε 11 ασίστ σε 38 λεπτά και οδήγησε τους Θάντερ στη μεγάλη νίκη επιβίωσης με 120-108 επί των Μπλέιζερς, μειώνοντας τη μεταξύ τους σειρά σε 2-1!

Η Οκλαχόμα Σίτι έκανε ένα επί μέρους 34-26 στην τέταρτη περίοδο για να απαλλαγεί από την πίεση του Πόρτλαντ που ήθελε το “break” για να αγγίξει- μην πούμε σιγουρέψει- την πρόκριση.

Αν και ο Πολ Τζορτζ ήταν τρομερά άστοχος με 3/17 σουτ (22 πόντους πάντως αφού είχε 14/17 βολές), οι Θάντερ τα κατάφεραν με τον Τζέραμι Γκραντ (18π., 4/5 τρίποντα) και τον Ντένις Σρέντερ (17π. 6ασ.) να συμπαραστέκονται στον αδιαμφισβήτητο ηγέτη τους σε αυτό το ματς.

Σπουδαίος ήταν και σε αυτό το ματς ο Ντάμιαν Λίλαρντ που σταμάτησε στους 32 πόντους με έξι ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ο Σι Τζέι Μακόλουμ είχε 21 με επτά ασίστ κι ο Ενές Καντέρ πέτυχε 19 πόντους.
Αυτή τη φορά όμως, το Πόρτλαντ είχε ελάχιστη βοήθεια από τους υπολοίπους και δεν μπόρεσε να μείνει στο ματς ως το τέλος.