Ο Παναθηναικός παρουσίασε προβλήματα και αδυναμίες

0

Ασύνδετος και νευρικός ο Παναθηναϊκός υποτάχθηκε στη Μακάμπι που λειτουργούσε σαν καλολαδωμένη μηχανή (71-82) και έδειξε ότι ακόμα θέλει χρόνο.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο και παρά τις σημαντικές απουσίες (Έισι, Κάσπι, Καλοιάρο) παρουσιάστηκε σαν… καλοδουλεμένη μηχάνη στο ΟΑΚΑ, έχοντας σε πρώτο πλάνο τους Τάιλερ Ντόρσει (18π), Ταρίκ Μπλακ (14π) και Σκότι Ουίλμπεκιν (11π). Αντίθετα, ο Παναθηναικός υστέρησε στο επιθετικό κομμάτι και ουσιαστικά μόνο ο Ταιρίς Ράις πάλεψε (17 πόντοι, όλοι στο πρώτο μέρος), ενώ ο Τζίμερ Φριντέτ σταμάτησε στους 15.

Η Μακάμπι ξεκίνησε εξαιρετικά στο ματς και το 2-10 του πίνακα στο 2ο λεπτό έφερε άμεσα τάιμ-άουτ από τον Αργύρη Πεδουλάκη. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά οι καλές επιλογές των φιλοξενούμενων τους επέτρεψαν να μείνουν μπροστά (12-20, 8′), με τους Φριντέτ και Τόμας να μειώνουν για το 20-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια. Η Μακάμπι διατήρησε τα ηνία με καλές επιλογές και με σωστές απαντήσεις στα λάθη των γηπεδούχων. Το αποτέλεσμα ήταν σαφές: Σταθερά μεγάλη διαφορά για την Μακάμπι, με τον Τάιλερ Ντόρσει να σκοράρει συνεχώς. Ο Παναθηναικός είχε πρόβλημα στην επίθεση και χρειάστηκε ενά μικρό προσωπικό ρεσιτάλ του Ράις (17π στο ημίχρονο) για να μείνει στο -9 το «Τριφύλλι» στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (45-54).

Η 15λεπτη διακοπή δεν… ξύπνησε τους «πράσινους« και δεν έφερε αλλαγές στο παιχνίδι της Μακάμπι, που παρέμεινε ποιοτικό και… ανώτερο της ομάδας του Αργύρη Πεδουλάκη. Οι Ισραηλινοί κράτησαν το τέμπο και την άμυνά τους σε υψηλά επίπεδα, προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές και τελικά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (56-70).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μακάμπι σε… χαμηλότερο τέμπο και έφερε τον Παναθηναικό σε θέση και… διάθεση ανατροπής. Οι «πράσινοι« βελτίωσαν την άμυνά τους και μείωσαν στους 8 (67-75, 37′), όμως η αστοχία τους σε ελεύθερα σουτ δεν τους επέτρεψε να κυνηγήσουν με σοβαρές αξιώσεις τη νίκη. Η Μακάμπι κέρδισε χωρίς ιδιαίτερο άγχος και έκλεισε θέση για τον τελικό με την Αρμάνι (22/9, 18:00).

Δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82

Παναθηναικός: Τόμας 11, Ράις 17, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Μπεντίλ 3, Μήτογλου 2, Ουάιλι 4, Καλάθης 5, Φριντέτ 15, Μπράουν 2, Τζόνσον, Βουγιούκας

Μακάμπι: Μπράιαντ 11, Ουίλμπεκιν 11, Χάντερ 10, Κοέν, Αβντίγια 2, Ντόρσει 18, ΝτιΜπαρτολομέο, Ουόλτερς 9, Κοέν 7, Μπλακ 14, Ζούσμαν