Ο Πονίτκα «ξέρανε» την Μπασκόνια

0

Πολύ κοντά σε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη βρέθηκε η Μπασκόνια, αλλά τελικά ο Πονίτκα ήταν καθοριστικός στο τέλος, χαρίζοντας τη νίκη στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (72-66).

Η Μπασκόνια έκανε πολλά πράγματα σωστά για να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, αλλά η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης ήταν αυτή που τελικά πανηγύρισε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας 72-66.

Καθοριστικός παίκτης της αναμέτρησης ήταν ο Πονίτκα, που ουσιαστικά ήταν εκείνος που στις τελευταίες στιγμές του ματς, σκόραρε και σέρβιρε για τα καλάθια της νίκης που οδήγησαν τους γηπεδούχους στο 6-13, ενώ στην αντίπερα όχθη η Μπασκόνια συνεχίζει τις χαμηλές πτήσεις στο 7-12.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, η Ζενίτ ήταν το απόλυτο αφεντικό του πρώτου μισού της αναμέτρησης, αφού έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 23-16 κι όσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, η διαφορά αντί να πέφτει, όλο και αυξανόταν, φτάνοντας τελικά στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου κοντά σε διψήφια διαφορά (39-31).

Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση των Βάσκων άρχισε να έχει αντίκρισμα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς με όπλο την άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά, φτάνοντας στους δύο πόντους (45-43), με το σύνολο του Πλάθα να αντέχει τους… κραδασμούς και να μένει μπροστά στη λήξη της τρίτης περιόδου (47-43).

Η Μπασκόνια κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με ένα τρίποντο του Χένρι στο 35’ με το οποίο διαμορφώθηκε το 59-60, μετατρέποντας την αναμέτρηση σε ένα θρίλερ, με τις ομάδες να συμβαδίζουν και να αλλάζουν συνεχώς το προβάδισμα. Οι τελευταίες επιθέσεις άνηκαν στον Πονίτκα που με δικό του καλάθι και μία ασίστ, έκανε… δώρο τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 23-16, 39-31, 47-43, 72-66