Οι Νάγκετς έχουν παλμό και ισοφάρισαν μέσα στο Πόρτλαντ

1

Οι Νάγκετς έδειξαν χαρακτήρα στο Game 4 της σειράς με τους Μπλέιζερς στο Πόρτλαντ, πήραν τη νίκη με 116-112 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Αυτή την φορά οι Μπλέιζερς και οι Νάγκετς δεν χρειάστηκαν τέσσερις παρατάσεις για να λύσουν τις διαφορές τους. Τα 48 λεπτά της κανονικής διάρκειας του Game 4 αποδείχθηκαν αρκετά – αν και πάλι ήταν εξόχως δραματικά – με το Ντένβερ να καταφέρνει στο τέλος να πάρει τη νίκη με 116-112 και να ισοφαρίζει σε 2-2 την σειρά.

Οι Νάγκετς έδειξαν χαρακτήρα. Λιγότερο από 48 ώρες μετά την δραματική ήττα τους στο Game 3, βρήκαν το κουράγιο να πάρουν μία τεράστια νίκη στο Πορτλαντ και μαζί το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 34 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Νίκολα Γιόκιτς να προσθέτει 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ και τον Πολ Μίλσαπ 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους Μπλέιζερς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 29 πόντους, ο Ντάμιαν Λίλαρντ 28 πόντους και ο Αλ-Φαρούκ Αμίνου 19 πόντους.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους Νάγκετς να ξεφεύγουν γρήγορα με 17-10, αλλά το Πόρτλαντ να απαντάει άμεσα και να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενο με 33-29. Στην δεύτερη περίοδο, οι Μπλέιζερς κατάφεραν χάρη στον οίστρο του Σεθ Κάρι (14 πόντοι με 3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα) να πάρουν προβάδισμα με 55-46 και τελικά να πάνε στα αποδυτήρια με μία υπέρ τους διαφορά 6 πόντων (63-57).

Οι Νάγκετς βρήκαν γρήγορα απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Σφίγγοντας την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι σταδιακά πήραν το πάνω χέρι ξεφεύγοντας με 80-72, πηγαίνοντας τελικά στην τέταρτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με 84-77. Εκεί, η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (87-77), μόνο και μόνο για να μειώσουν άμεσα οι Μπλέιζερς σε 85-87 χάρη σε σερί 8-0.

Έκτοτε το ματς ήταν ντέρμπι, με το Ντένβερ όμως να μην χάνει ποτέ το προβάδισμα και να ξεφεύγει με 110-104 με ένα λεπτό να μένει για το φινάλε. Το Πόρτλαντ αντέδρασε πάλι και χάρη σε ένα τρίποντο του Ρόντεϊ Χουντ και 1/2 βολές του Λίλαρντ μείωσε σε 108-110 με 20 δευτερόλεπτα για το φινάλε, ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού στο τέλος ο Μάρεϊ ήταν ψύχραιμος και με 4/4 βολές σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Αμίνου 19 (8 ριμπάουντ), Χάρκλες 4, Καντέρ 5 (10 ριμπάουντ), Λίλαρντ 28 (7 ασίστ), ΜακΚόλουμ 29, Κόλινς 4, Κάρει 16, Τέρνερ, Χουντ 7

ΝΤΕΝΒΕΡ ΝΑΓΚΕΤΣ: Μίλσαπ 21 (10 ριμπάουντ), Κρεγκ 3, Γιόκιτς 21 (12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μάρεϊ 34, Χάρις 14, Πλάμλι 4, Μόρις 2, Μπίσλεϊ 6, Μπάρτον 11