Οι Pegasos Think Colour πήραν το ντέρμπι και έσπασαν το αήττητο των SDC Knights!

372

Στον απόηχο της συγκινητικής πρότασης γάμου που έγινε πριν το τζάμπολ έγινε το ντέρμπι μεταξύ των SDC Knights και των Pegasos Think Colour με τους φιλοξενούμενους να είναι ψυχραιμότεροι στα κρίσιμα σημεία και να παίρνουν μια μεγάλη νίκη με 59-48, ενώ οι γηπεδούχοι υπέστησαν την πρώτη τους φετινή ήττα. Κορυφαίος -και πάλι- για τους Pegasos ο Δημήτρης Παπαδόπουλος που σημείωσε 28 πόντους (3 τρίποντα) ενώ από τους ηττημένους τη σημαία των Ιπποτών κράτησε ψηλά ο Ιωάννου (13 πόντους – 3 τρίποντα).

Οι Ιππότες ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και περιορίζοντας τα ατού των φιλοξενουμένων ευτύχησαν να προηγηθούν στο δεκάλεπτο με 12-9. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στη συνέχεια αφού οι τυπικά γηπεδούχοι με πολυφωνία στην επίθεση συνέχισαν να βρίσκουν τις λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι με το τέμπο του αγώνα να τους ευνοεί δείχνοντας έτοιμοι να παλέψουν μέχρι τέλους.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε μπροστά τους SDC Knights με 24-22 με τους Pegasos Think Colour να προβληματίζουν με την απόδοση τους σε σχέση με τα όσα μας έδειξαν το πρώτο παιχνίδι. Με εμφανώς αλλαγμένο πρόσωπο και διάθεση να πάρουν μομέντουμ μέσα από την άμυνα τους οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Παπαδόπουλο και Πάκκο να βρίσκουν τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι αλλά και την άμυνα τους να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Παπαχαραλάμπους έτρεξαν ένα σερί και προηγήθηκαν με 6 (31-37) κλείνοντας ιδανικά το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι Knights επιχείρησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι με την τριάδα Ανδρέου, Κούρτογλου και Ιωάννου όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Παπαδόπουλο να έχει ζεσταθεί για τα καλά (πετυχαίνοντας 12 πόντους με 3 τρίποντα) στο καθοριστικότερο σημείο του αγώνα και τη διαφορά να φτάνει σε διψήφιο νούμερο πήραν τελικά μια μεγάλη και δίκαιη νίκη με 48-59, διατήρησαν το αήττητο τους και έμειναν στο κατόπι της GZG.

*Οι Knights δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επανάληψη αφού η πρόθεση τους να περιορίσουν τον Παπαδόπουλο ήταν σαφής. Στο ημίχρονο τον κράτησαν στους 7 όμως στην επανάληψη σημείωσε 21 και ήταν ο παράγοντας που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Pegasos Think Colour.

**Ο Δον Πάκκος (Παναγιώτης Γεωργίου) σημείωσε 4 πόντους στο 40λεπτο όμως πριν την έναρξη πέτυχε το μεγαλύτερο καλάθι της καριέρας του στην καρδιά της αγαπημένης του Μαργαρίτας Ζιντίλη

***Την παράσταση έκλεψαν οι καινούριες στολές των SDC Knights που παραπέμπουν σε… σταυροφορία!

****Οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τον μπόμπερ Παναγιώτη Μπακόπουλο

****Οι Pegasos Think Colour (μαζί με την GZG) παραμένουν οι μοναδικές αήττητες ομάδες μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής γεγονός που δείχνει το πόσο ανταγωνιστικό είναι το πρωτάθλημα της Γ’ Κατηγορίας

SDC Knights : Λάμπρου 2, Ιωάννου 13(3), Ανδρέου 6, Σκουρίδης 10, Παπαχαραλάμπους 2, Γάλλος 3(1), Χαραλάμπους 4, Κούρτογλου 8

Pegasos Think Colour : Νικολαίδης 9, Παρσαμάκης 5, Γερομόσχος 7(1), Παπαδόπουλος 28(3), Konstandinov 4, Γεωργίου 4, Λοίζου 2