Οι Ράπτορς ισοπέδωσαν τους Μάτζικ

167

Καταιγιστικοί οι Ράπτορς, διέλυσαν με 111-82 τους Μάτζικ και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά. Ασταμάτητος ο Λέοναρντ.

Oι Ράπτορς έμαθαν το μάθημά τους. Δύο ημέρες μετά την ήττα τους στο Game 1 με 101-104 από τους Μάτζικ, το Τορόντο ήταν πιο συγκεντρωμένο στο Game 2 και έκανε… πάρτι κόντρα στους αντιπάλους του, παίρνοντας τη νίκη με 111-82. Ισοφάρισε έτσι την σειρά σε 1-1 και πλέον θα ψάξει για τουλάχιστον μία νίκη στο Ορλάντο, προκειμένου να πάρει πίσω το πλεονέκτημα έδρας.

Οι Καναδοί έδειξαν από την αρχή ότι δεν είχαν όρεξη να την πατήσουν όπως στο Game 1. Μπήκαν λοιπόν δυνατά στο παρκέ από την αρχή και ξέφυγαν με 11-0 και 16-2, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 26-18. Η συνέχεια δεν ήταν πολύ διαφορετική.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ράπτορς επέδειξαν σταθερότητα και διατήρησαν μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντες μπροστά στο σκορ με 51-39. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο ξεκαθάρισε μία και καλή η κατάσταση, με τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν την διαφορά στους 22 πόντους (74-52) στα μέσα της τρίτης περιόδου και έκτοτε απλώς να διευρύνουν την διαφορά, φτάνοντας δια περιπάτου στη νίκη.

Ο Καγουάι Λέοναρντ με 37 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κάιλ Λόουρι να προσθέτει 22 πόντους και τον Πασκάλ Σιάκαμ 19 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Μάτζικ, οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν ο Άαρον Γκόρντον με 20 πόντους και ο Τέρενς Ρος 15 πόντους.

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 19 (10 ριμπάουντ), Λέοναρντ 37, Γκασόλ 9, Λόουρι 22, Γκριν, Μόρελαντ, Μίλερ, Πάουελ 5, Ιμπάκα 13 (8 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 2, Λιν 4, Μικς

ΟΡΛΑΝΤΟ ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 20, Άιζακ 5, Βούτσεβιτς 6, Όγκαστιν 10, Μάρτιν 5, Ιγούντου, Μπιρτς 4 (6 ριμπάουντ), Γκραντ, Κάρτερ-Γουίλιαμς 8, Φρέιζερ, Ρος 15