Ομόνοια-ΕΘΑ 70-73: Ζωντανοί οι κιτρινόμαυροι για την 6η θέση!

0

Με… πραγματικό ντέρμπι, άνοιξε απόψε η αυλαία για τη 15η αγωνιστική στην πρώτη φάση του Πρωταθλήματος, καθώς σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα σημεία, η ΕΘΑ νίκησε μέσα στο CBF Arena την Ομόνοια με 73-70, παρότι έχανε στο ημίχρονο με 39-31!

Kαλύτερη η Ομόνοια, ειδικά στη 2η περίοδο, προηγήθηκε με 39-31 και ενώ στο 10`, είχε το προβάδισμα με 17-14. Ο Νίχολς, ήταν για μιαν ακόμα φορά, η κύρια πηγή παραγωγικότητας για τους γηπεδούχους, που ωστόσο… εγκλωβίστηκαν στη δυνατή άμυνα που παρουσίασε η αντίπαλος τους κατά το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης.

Με το επί μέρους σκορ στο 12-21 και με την ΕΘΑ, να μειώνει σε απόσταση αναπνοής στο 27`, κατάφερε να προσπεράσει στο 30`, με 51-52 και να προηγηθεί με 51-57 στο 32`.

Από εκείνο το σημείο και ως το τέλος, οι δυο ομάδες ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, αλλά οι Σμιθ, Χάρις έδιναν συνέχεια πόντους στους κιτρινόμαυρους, που προηγήθηκαν με 64-69 στο 39`, για να πάρουν τη νίκη με 70-73, καθώς στην τελευταία φάση, ο Νίχολς αστόχησε σε τρίποντο και συνάμα, την ευκαιρία να έστελνε το παιχνίδι στην παράταση!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 17-14, 22-17, 12-21, 19-21.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 17-14, 39-31, 51-52, 70-73.

Ομόνοια (Δ. Κουκούρης): Νίχολς 30 (1), Μάρκου 11 (2), Κάμπελ 4, Χάφι 6, Γκιλ 4, Μπριτ 10, Τρετιακόφ 5 (1).

ΕΘΑ (Γ. Μπιτζάνης): Σμιθ 26 (1), Κίσοναλ 12 (1), Κυριακίδης 9 (1), Άντγκερ 6, Ιγνατόφσκι, Χάρις 20, Λουκά, Σέπος, Κάσινος.