Όταν οι “δράκοι” της ΕΘΑ… πυρπόλησαν τη Γερμανία!

0

Ήταν 6 Οκτωβρίου 2010, όταν η ΕΘΑ κατάφερε να γράψει τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή σελίδα της ιστορίας της, παρότι υπέστη την ήττα από τους Άρτλαντ Ντάγκονς με 69-66. Βλέπετε, στο πρώτο ματς η ομάδα της Έγκωμης είχε νικήσει με 69-61, κερδίζοντας έτσι το εισιτήριο για τους ομίλους του EuroChallenge…

Μετά από επική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Τόνυ Κωνσταντινίδη προηγήθηκαν με το απίστευτο 24-42 μπροστά στους 1.500 Γερμανούς θεατές.

Ωστόσο, το επιμέρους 29-12 της τρίτης περιόδου από τους γηπεδούχους άλλαξε τις ισορροπίες και τους το προβάδισμα άλλαξε χέρια. Η κυπριακή ομάδα παρά την πίεση, άντεξε και έδειξε χαρακτήρα, με τον Γιώργο Αναστασιάδη να δείχνει την κλάση και την ποιότητά του στα κρίσιμα, κρατώντας όρθια την ΕΘΑ.

Ο Άντονι Κινγκ ήταν ο κυρίαρχος των αιθέρων με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Βάλντας Ντάμπκους με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Βέβαια, κορυφαίος του αγώνα ήταν ο μεγάλος Αναστασιάδης με μια επική εμφάνιση: 15 πόντοι με 4/4 ελεύθερες βολές, 1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Οι “δράκοι” είχαν σε μεγάλο βράδυ τον Ρούμπεν Μπούμτσε-Μπούμτσε με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο κόουτς Κωνσταντινίδης κατάφερε με την αμυντική του τακτική τον νυν παίκτη της Μπαρτσελόνα, Ταϊρίς Ράις.