CB RETRO: Όταν ο Απόλλωνας και ο Mike Jones “δάμασαν” τον Άρη Θεσσαλονίκης στη Λεμεσό!

0

Ο Απόλλωνας έχει γράψει σημαντικές σελίδες στην ευρωπαϊκή του η ιστορία και μια στιγμή που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στις καρδιές όλων στην ομάδα ήταν ο θρίαμβος απέναντι στον Άρη Θεσσαλονίκης για το Κύπελλο Κόρατς!

Πέρασαν 21 χρόνια από την 10η Νοεμβρίου 1999, όταν η Λεμεσός πανηγύρισε μια τεράστια στιγμή: τη νίκη επί του “αυτοκράτορα” Άρη με 88-73, μπροστά σε 2.500 θεατές, οι οποίοι απόλαυσαν ένα τρομερό παιχνίδι.

Η καλή μέρα φαίνεται από το πρωί και οι γηπεδούχοι, όχι απλά κοίταξαν στα μάτια τους “κίτρινους”, αλλά πίστεψαν πως μπορούν να πάρουν το ροζ φύλλο… Και το πέτυχαν, χωρίς να χρειαστεί να γίνει ντέρμπι. Ήταν παράσταση για έναν ρόλο.

Το τελικό +15 αποτέλεσε το επιστέγασμα της σπουδαίας επικράτηση της κυπριακής ομάδας. Η διαφορά, εξάλλου, από μια στιγμή και μετά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν διψήφια και η κατάσταση μη αναστρέψιμη.

Ο αξεπέραστος Μάικ Τζόουνς αποτέλεσε την απόλυτη μορφή του αγώνα. Αγωνίστηκε και στα 40 λεπτά και σκόραρε 35 πόντους με 10/14 ελεύθερες βολές, 8/15 δίποντα και 3/6 τρίποντα, προσθέτοντας παράλληλα στη στατιστική του 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο! Έπαιζε κόντρα στην πρώην ομάδα του και ήταν αποφασισμένος να θυμίσει ποιος πραγματικά ήταν…

Ο Ντένης Κωστέκογλου έκανε τη διαφορά στην περιφέρεια με 22 πόντους (8/15 σουτ εντός πεδιάς) και 3 ασίστ, ενώ ο νυν προπονητής της ομάδας, Λούκας Αντωνίου, ήταν πραγματικός “ογκόλιθος” με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και φοβερές άμυνες.

Οι τρεις προαναφερθέντες, μαζί με τον Τάλμους Μαγκί (14 πόντοι), έμειναν στο παρκέ και στα 40 λεπτά του αγώνα, ενώ το υπόλοιπο 40λεπτο μοιράστηκε ανάμεσα στον Γιώργο Μακρυγιώργη (33 λεπτά, 2 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) και στον Χρίστο Βραχίμη (7 λεπτά, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Για τους Θεσσαλονικείς μακράν κορυφαίος ήταν ο Παναγιώτης Λιαδέλης με 22 πόντους (7/10 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο χαρισματικός σέντερ, Ντάρνελ Ρόμπινσον είχε 17 πόντους, αλλά με μόλις 6/17 δίποντα, χάρη στις μεγάλες άμυνες των γηπεδούχων. Πολύ καλή ήταν επίσης η αντιμετώπιση του Γιώργου Σιγάλα, ο οποίος σε 32 λεπτά είχε 6 πόντους με 4/4 βολές και 1/7 σουτ εντός πεδιάς.