Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε στην παγωμένη Λιθουανία ο ΑΠΟΕΛ

0

Το φετινό ταξίδι του ΑΠΟΕΛ στο FIBA Europe Cup ολοκληρώθηκε καθώς η κυπριακή ομάδα δεν τα κατάφερε στην Λιθουανία απέναντι στην Πριένου Μπιρστόνο, γνωρίζοντας την ήττα με 68-57.

Η ομάδα του Τζίμη Κουστένη έδειξε ικανή για το «διπλό» στα πρώτα 30 λεπτά του ματς, παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο άκρες του γηπέδου, αλλά οι δυνάμεις της την εγκατέλειψαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να σκοράρει μόλις 7 πόντους και μοιραία ήρθε η ήττα-αποκλεισμός.

Για τους γηπεδούχους ο Λιπκεβίτσιους με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ έκανε μεγάλη ζημιά στους γαλαζοκίτρινους, ενώ για τον αξιόμαχο ΑΠΟΕΛ ο Μόμπλεϊ με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα είχε πληθωρική παρουσία στον παρκέ, μαζί με τον Μπάσεϊ (18π) που τον ακολούθησε από κοντά σε απόδοση.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 28-32, 53-50, 68-57
Πριενού Μπιρστόνο (Βιργκίνιους): Μινιότας 5 (1), Ντελινινκάιτς 8 (2), Ιβανάουσκας, Βαλέικα 21, Κουλβίετις 4, Σιζάουσκας 10, Λιπκεβίτσιους 16 (2), Σέσκους, Κούψας 4.
ΑΠΟΕΛ (Κουστένης): Μπράουν 7 (1), Μύθιλλος, Κοιλαράς, Κούνας 4, Μπάσεϊ 18 (4), Μπερνατόφσκι 7, Κασκίρης 2, Μόμπλεϊ 14, Ράιτ 5 (1).