Πάλεψε σαν θηρίο, αλλά ηττήθηκε η ΑΕΚ

0

Ένα βήμα από μία ακόμα μεγάλη έκπληξη έφτασε η ΑΕΚ που γνώρισε την ήττα από τη διάσημη Βαρέζε με 74-72. Η ομάδα της Λάρνακας πάλεψε μέχρι το τέλος το παιχνίδι και λίγο έλειψε να φύγει νικήτρια από την Ιταλία, χάρη στο σθένος και τη δύναμη που έδειξαν τα παιδιά του Λίνου Γαβριήλ που τα έβαλαν με όλους και με όλα.

Απέναντι σε μια μέτρια διαιτησία που απέβαλε τον προπονητή της ΑΕΚ, κο Λίνο Γαβριήλ στα μισά του παιχνιδιού, αναγκάζοντας να κοουτσάρει για το υπόλοιπο παιχνίδι τον βοηθό του Δημήτρη Κουκούρη, ο οποίος όμως τα πήγε περίφημα. Η ΑΕΚ προδώθηκε από δύο λανθασμένες επιθέσεις ενώ ήταν μπροστά στο σκορ λίγο πριν το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού.

Η ΑΕΚ ήταν άτυχη καθώς βρήκε σε εξαιρετική μέρα τον Ντέιβις που πέτυχε 27 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα της Λάρνακας πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μπόουμαν με 18 και ακολούθησε ο ΜακΦάντεν με 17 πόντους.

Καλύτερη μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο η Βαρέζε που πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και έφτασε σε μία διαφορά 7 πόντων. Όμως η ΑΕΚ με ένα 0-4 στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου, μάζεψε τη διαφορά και αντιμετώπιζε με αισιοδοξία το παιχνίδι.

Κοντά στο σκορ έμειναν οι δύο ομάδες στη αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, με τον ΜακΦάντεν να βάζει για πρώτη φορά την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με ένα εύστοχο τρίποντο στο 12′. Οι δύο ομάδες από εκεί και πέρα εναλλάσονταν στο σκορ, όμως ο Ντέιβις με 4 συνεχόμενους πόντους έφερε τη διαφορά στο +4 για την ιταλική όμαδα, με την οποία έκλεισε το ημίχρονο (37-33).

Η αποβολή του κου Λίνου Γαβριήλ με δύο τεχνικές ποινές και οι εύστοχες βολές των ιταλών, έδειχναν ότι το παιχνίδι θα χανόταν, καθώς η διαφορά άνοιξε στους 8 πόντους (41-33). Ο Μπόουμαν κατά κύριο λόγο, με τη βοήθεια του Μπράουν όμως, είχαν διαφορετική άποψη και έκλεισαν το σκορ στους 2 με ένα 6-0 σερί για την ΑΕΚ. Η Βαρέζε διατηρούσε το προβάδισμα και άνοιξε τη διαφορά ξανά στους 6 πόντους, πριν απαντήσει με τρίποντο στην εκπνοή ο Παντελή ώστε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 53-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε με ένα σερί 9-2 και πήρε το προβάδισμα, ανοίγοντας και μια διαφορά 4 πόντων. Αυτή τη διαφορά τη συντήρισε μέχρι το 1:45 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η ΑΕΚ είχε τη κατοχή, όμως ο Παλάλας έκανε λάθος που εκμεταλλεύτηκε ο Ντέιβις και μείωσε στους 2. Ο ΜακΦάντεν πήρε φάουλ και ευστόχησε στη 1 μόνο βολή. Ο Ντέιβις έκανε λάθος στην επόμενη επίθεση, όμως το ίδιο έκανε και ο Παλάλας. Έγινε φάουλ πάνω στον Φερέρο ο οποίος ήταν πιο εύστοχος για τους Ιταλούς και μείωσε στον πόντο. Ο ΜακΦάντεν αστόχησε στην προσπάθειά του να απαντήσει και ο Φαγέ πέτυχε με τη λήξη του χρόνου της επίθεσης της Βαρέζε ένα εξωπραγματικό τρίποντο, δίνοντας αέρα 2 βαθμών στους Ιταλούς για τα 43 δευτερόλεπτα που απέμεναν. Ο Μπράουν πήρε φάουλ, αλλά και αυτός ευστόχησε μόνο στη μία βολή, δίνοντας συνέχεια στο ρεσιτάλ αστοχίας από την γραμμή των βολών για την ΑΕΚ. Φάουλ κέρδισε και ο Βαρανάουσκας ο οποίος και αυτός ευστόχησε στη μία βολή. Ήταν 72-70 και απέμεναν 14 δευτερόλεπτα. Ο Μπάουμαν πήρε γρήγορο φάουλ και ευστόχησε στις βολές ισοφαρίζοντας το παιχνίδι. Ο Βαρανάουσκας όμως στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στην Βαρέζε με το εύστοχο σουτ δύο πόντων.

Δυστυχώς η ΑΕΚ δεν κατάφερε να φτάσει σε μία ακόμα μεγάλη έκπληξη, αν και το πάλεψε με τη ψυχή της. Η ήττα αυτή, σε συνδυασμό με την νίκη της Τσμόκι Μινσκ με 89-88 μέσα στην Αυστρία (με ένα απίστευτο σερί 0-8 και δύο συνεχόμενα τρίποντα στα τελευταία δευτερόλεπτα των Λευκορώσων), φέρνει το χειρότερο σενάριο για πρόκριση στην ΑΕΚ. Πλέον θέλει νίκη ή ήττα με λιγότερους από 5 πόντους στο Μινσκ για να πάρει αυτή το εισιτήριο αντί των Λευκορώσων.

MVP: Για την ομάδα της ΑΕΚ ως καλύτερο παίχτη θα χρίσω τον Παντελή, όσο και αν σας ακούγεται παράξενο. Δεν ήταν οι πέντε πόντοι που πέτυχε, αλλά η ψυχή που έβγαζε μέσα στο γήπεδο που παρέσερνε τους παίχτες της ΑΕΚ προς την παρολίγο μεγάλη της νίκη.